Sobota 05. prosince. Svátek má Jitka.

Důvěryhodnost italských bank je v ohrožení

Banky 19.07.2016 | 09:43 1 Komentář

Itálie zachraňovala loni v listopadu čtyři ze svých bank. Na záchraně nejvíce prodělali akcionáři, kteří bance fakticky peníze půjčili skrze dluhopisy. Proto loni mnoho italských rodin přišlo o své úspory. 

Příčinou bylo, že italské banky nepůjčovaly jenom profesionálním investorům a fondů, ale i obyčejným rodinám. Celý problémse nyní může opakovat. Banky totiž mají po splatnosti půjčky objemu 360 miliard eur. Stejně tak klesají i hodnoty jejich akcií.

S největšími problémy se potýká nejstarší světová banka Monte dei Paschi di Siena. Na její záchranu bude zapotředí dvou až šesti miliard eur. Je dopředu jasné, že první kdo příjde o své úspory budou držitelé dluhopisů.

Je odůvodnitelné, aby evropské instituce využily flexibilitu, kterou směrnice o záchraně bank nabízí, a dovolily takzvanou preventivní rekapitalizaci, která umožňuje, aby tratili jen někteří věřitelé,“ uvedl ekonom bruselského think-tanku Bruegel Nicolas Veron.

Zdroj: Ihned.cz

Jeden komentář: “Důvěryhodnost italských bank je v ohrožení”

  1. Miloslav Dědek napsal:

    Banky na úrovni banky Monte dei Paschi jsou pilíře stávajícího globálního finančního systému. Udržování tohoto systému v chodu je v prvořadém zájmu globální finanční elity, tj. tzv. „lidí velkých peněz“. Současný stav světa je bohužel takový, že veškeré základní dění ve světě je plánované a řízené. K tomu je nezbytné dodat, že to plánují a řídí lidé velkých peněz, a ti to plánují a řídí tak, aby se upevňovala jejich moc a zvyšovaly jejich zisky, přičemž je těmto mocipánům úplně jedno kolik lidí přitom zemře ve válkách a kolik se přitom zničí materiálních hodnot. Lidé velkých peněz ovlivňují svět tak, aby se zachovaly poměry v nichž bude přetrvávat jejich privilegované postavení. Tito lidé především dbají na to, aby se globálně zachovával stávající nespravedlivý finanční systém. Viz článek „GLOBÁLNÍ FINANČNÍ SYSTÉM“ – http://miloslav7­.blogspot.cz/2016/08/­globalni-financni-system.html

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.