Pátek 23. dubna. Svátek má Vojtěch.

Důvěra v ekonomiku mírně vzrostla. Zhoršení situace se obávají spíše spotřebitelé

InvesticeMakro 25.02.2019 | 11:18 0 Komentářů

Celková důvěra v ekonomiku se v únorů mírně zvýšila. Lépe svou ekonomickou situaci vnímají hlavně podnikatelé v průmyslu. Naproti tomu se indikátor důvěry spotřebitelů snížil. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu.


Po dvouměsíčním poklesu se mezi podnikateli důvěra v ekonomiku zvýšila o 0,9 bodu. „Podnikatelé v průmyslu vnímají lépe svou současnou ekonomickou situaci a také úroveň zahraniční poptávky. Růst důvěry jsme zaznamenali též ve vybraných odvětvích služeb, kde podnikatelé v nejbližších měsících očekávají vyšší poptávku, ale i lepší úroveň jejich celkové ekonomické situace,“ sdělil Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Ve spotřebitelské sféře se naopak důvěra v ekonomiku snížila. „I přes meziměsíční pokles je důvěra spotřebitelů v ekonomiku vysoká. Přesto únorové šetření naznačilo, že se spotřebitelé více obávají zhoršení celkové ekonomické situace v Česku,“ dodal Jiří Obst.

Nálada spotřebitelů je dle všeho poznamenána pesimistickými úvahami, jež se objevují ohledně stavu globální ekonomiky a souvisejícími riziky pro domácí ekonomiku. I nadále ale platí, že velmi nízká nezaměstnanost a velmi solidní růst mezd budou hrát do karet ochotě a schopnosti domácností dále zvyšovat svou spotřebu. Spotřeba domácností bude i letos jedním z klíčových tahounů růstu české ekonomiky jako celku,“ doplnil Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.