Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Jáč: Česká ekonomika jako celek profituje ze silné domácí poptávky

Investice 25.02.2019 | 10:02 0 Komentářů

Tuzemský průmysl jde proti evropskému trendu, neboť za únor hlásí mírné zlepšení důvěry.
Celkově se důvěra v tuzemské ekonomice mírně zvýšila, čemuž napomohla podnikatelská důvěra – především služby, a také průmysl. Na nejnižší úroveň od července 20017 naopak klesla důvěra spotřebitelů, kde se projevuje růst obav ze zhoršení celkové ekonomické situace.


Průzkum ČSÚ hlásí, že se v únoru důvěra v tuzemskou ekonomiku mírně zlepšila. Tahounem tohoto vývoje byla nálada ve službách a překvapivě také v průmyslu.

Zlepšení nálady v tuzemském průmyslu představuje jakýsi protiproud vůči zprávám, jež přicházejí z průmyslu v eurozóně a zejména pak z Německa. Jde o první zlepšení nálady v tuzemském průmyslu po poklesu vykázaném v každém z předchozích třech měsíců. Tuzemští průmysloví výrobci v únoru mimo jiné mírně zlepšili hodnocení zahraniční poptávky a zlepšila se očekávání ohledně vývoje ekonomické situace pro příštích šest měsíců.

V případě služeb se nálada zlepšila po předchozích dvou poklesech. Tento sektor samozřejmě profituje z nadále solidní domácí poptávky, do dalších měsíců ale bude důležité, jak se bude situace vyvíjet i v dalších sektorech ekonomiky včetně průmyslu.

Pro samotný průmysl bude klíčové, zda se dokáže stabilizovat či dokonce oživit růst průmyslové aktivity v eurozóně anebo zda pokračující zpomalení, jež průzkumy naznačují pro první dva měsíce letošního roku, přetrvá i do dalších čtvrtletí.
Česká ekonomika jako celek nicméně profituje ze silné domácí poptávky, jež je tažena jak spotřebou domácností, tak investičními výdaji a tato situace by měla trvat i v dalších měsících.

Únorový pokles spotřebitelské důvěry bych nevnímal dramaticky.

Nálada spotřebitelů je dle všeho poznamenána pesimistickými úvahami, jež se objevují ohledně stavu globální ekonomiky a souvisejícími riziky pro domácí ekonomiku. I nadále ale platí, že velmi nízká nezaměstnanost a velmi solidní růst mezd budou hrát do karet ochotě a schopnosti domácností dále zvyšovat svou spotřebu. Spotřeba domácností bude i letos jedním z klíčových tahounů růstu české ekonomiky jako celku.
 
Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.