Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

Důchodovou reformu považují za nutnou 2/3 obyvatel ČR

Penze Luboš Svačina 29.05.2008 | 10:06 0 Komentářů

Velká část veřejnosti je přesvědčena, že současnou podobu důchodového zabezpečení je nutné buď zásadně změnit nebo ji dokonce nahradit úplně jiným systémem. Stávající systém považuje za dostačující, podle průzkumu agentury STEM, pouze 30 % dotazovaných.

Agentura STEM zveřejnila výsledky svého průzkumu na téma "Potřeba důchodové reformy." O potřebě zásadní změny systému důchodového zabezpečnení je přesvědčeno 43 % dotazovaných. Řešení v podobě nahrazení stávajícího systému novým by preferovalo 27 %. Zastánců jen mírných nebo žádných úprav systému důchodového zabezpečení je oproti tomu podstatně méně. Dvacetšest procent občanů zastává názor, že do budoucna vydržíme jen s drobnými změnami, 4 % se domnívají, že na stávající podobě důchodového systému není třeba nic měnit.


Názory na nutnost důchodové reformy se postupem času mění. Stále více občanů si podle výsledků průzkumu nyní uvědomuje, že bez zásadních změn v systému důchodového zabezpečení, nebude tento systém do budoucna schopen plnit svou roli.

Shoda v této otázce panuje u všech skupin obyvatel. Drobné rozdíly jsou patrné pouze mezi lidmi se základním a vysokoškolským vzděláním. Vysokoškolsky vzdělaní by nejraději zavedli úplně jiný důchodový systém (35 % vysokoškoláků a 25 % se základním vzděláním). Lidé se základním vzděláním jsou naopak většími zastánci myšlenky, že s drobnými úpravami by stávající podoba důchodového zabezpečení byla dobrá i do budoucna (32 %, vysokoškoláci 20 %).

Zdroj: STEM

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.