Středa 27. ledna. Svátek má Ingrid.

Druhá vlna pandemie začíná dusit evropský růst

Vývoj ekonomiky 23.11.2020 | 15:26 0 Komentářů

Do Vánoc zbývá již jen pár týdnů a konec roku pravděpodobně bude ve znamení dvou větších témat – druhá vlna pandemie a brexit. To vše za předpokladu, že nás ještě něčím v nejbližších týdnech nepřekvapí Donald Trump.
Pandemie v posledních týdnech dopadla zejména na evropské země. Rychlý růst nových případů dopadl na chování lidí napříč Evropou, a to nehledě na to, jak tvrdá opatření ve finále vlády přijímaly. Podle mobility indexů sledovaných společností Google byla zatím zasažena z velkých zemí primárně Francie a z těch menších střední Evropa v čele s Českem. Zbytek Evropy nás však rychle dohání. Stejně tak se výrazně začaly propadat mobility indexy v USA až během posledního týdne.

I proto trhy byly po ránu zvědavé na listopadové PMI napříč Evropou. První odhady ukazují obraz slábnoucí evropské ekonomiky s jednou dobrou zprávou v záloze. Celkové PMI, které mají slušnou vazbu na růst v eurozóně, se relativně rychle propadly zejména kvůli službám až na 45,1 bodu.  To ukazuje na jednoznačný propad evropské ekonomiky ke konci roku. Na druhou stranu oproti jarní pandemické vlně zůstává stále relativně odolný německý průmysl, a tím pádem i německé ekonomice nevěštíme v tuto chvíli tak chmurnou budoucnost…I přesto je už nyní z dostupných čísel zjevné, že druhá vlna pandemie začíná evropskou ekonomiku dusit (pro eurozónu odhadujeme pokles HDP v Q4 o kolo 2-3% mezikvartálně)

 

“ src=“blob:https://www.investujeme.cz/01a41226-3ef4-442e-87d9-ad6416be00e8″ alt=“image001.png“ class=“Apple-web-attachment Singleton“ style=“width: 6.25in; height: 3.4895in; opacity: 1;“>
Ve světle pandemie také bude zajímavé sledovat náladu amerického spotřebitele, která na konci tohoto týdne projde klíčovým předvánočním testem zvaným “black friday”. Obchodníci se tváří v tvář nejistotě obávají, že Američané omezí své nákupy. Americký “nákupní košík” je přitom na světovém “hřišti” suverénně nejdůležitější a stojí na něm zhruba třetina světové spotřeby.

Přes pandemii se o pozornost trhů čím dál víc začne hlásit i otázka brexitu. Jednání ve třech základních bodech zůstávají stále otevřená. Na prvním místě je to otázka garancí férové soutěže britských firem ve chvíli, kdy opustí EU, ale zůstane jim přístup na vnitřní trh Unie. Dále pak otázka vymahatelnost jakékoliv dohody a také regulace rybolovu. Jednáním nepomůže ani šířící se nákaza COVID v rámci vyjednávacího týmu. V tuto chvíli již veškeré stanovené lhůty padly a začíná závod s časem. V nejbližších týdnech nejen že dohody musí být dosaženo, ale mnoho set stránkový dokument musí být také přeložen do všech jazyků a projít Evropským parlamentem. Pokud se to nepovede, vztahy mezi EU a Británií by se měly začít řídit pravidly Světové obchodní organizace.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.