CZK/€ 24.625 +0,06%

CZK/$ 24.495 +1,29%

CZK/£ 28.989 -0,60%

CZK/CHF 25.605 +0,74%

21. 08. 2013

0 komentářů

Dow Jones klesá už 5 dní v řadě, Armageddon ale není na pořadu dne

 


 

Investoři vybírají zisky v očekávání utahování měnové politiky, které by mohlo začít už v září. S tím souvisí růst úrokových sazeb, který bude brzdit postupné oživení v USA a Evropě a také problémy s odlivem kapitálu z rozvíjejích se ekonomik.

Tabulka: Vývoj vybraných akciových indexů v daném časovém horizontu k dnešnímu poledni (v bodech a %)

xtb-dow-jones-5days-fall

Prudké poklesy však pravděpodobně nejsou na pořadu dne a dosavadní ztráty se často přeceňují. Index Dow Jones klesl ze svých historických maxim dosažených na počátku srpna o 4,2 %. S&P 500 vyklesal pouze o 3,4 %. Evropské akciové indexy jsou na tom lépe, když se jejich výsledky od počátku měsíce nejčastěji pohybují v plusových hodnotách.

Trhy mají před sebou období zvýšené nejistoty spojené s návratem obchodníků na trhy na přelomu měsíce. Důležité budou zprávy z FEDu ohledně stahování monetárních stimulů, parlamentní volby v Německu nebo možný návrat dluhových problémů jižního křídla eurozóny.

REKLAMA

Záchranářská politika centrálních bank ale stále funguje. Alespoň pro investory. V případě větších problémů může FED zpomalit, či zcela zrušit své stahování likvidity a pomoci mu může také ECB. To nevylučuje korekce v řádu procent, pády trhů o desítky procent však centrální banky nedovolí. Munice mají stále dost. Proto by mohla v současnosti úspěšnější strategie “Buy the dip – nakup nízko”, než příprava na Armageddon.

Jiří Tyleček, analytik XTB

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Sedm důvodů, proč být pozitivní za současných podmínek na trhu

Jak jsem již dříve zmínila, současné prostředí na globálních trzích považuji za příliš pesimistické. Před dvěma lety jsme se nacházeli ve víru celosvětové pandemie a nebyli jsme si jisti, zda se vůbec někdy podaří vyvinout účinnou vakcínu proti COVIDu. Dnes se nacházíme v jiné situaci. Samozřejmě, že […]

Text: Redakce

Foto: Invesco

02. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.