Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Dow Jones klesá už 5 dní v řadě, Armageddon ale není na pořadu dne

Investice 21.08.2013 | 14:14 0 Komentářů

Pětidenní pokles v řadě a pouze 4 růstové seance v tomto měsíci nedělají z akciového indexu Dow Jones nejlepší investici. Lépe se v posledních týdnech nedaří ani dalším hlavním indexům, které se také ponořily do červených čísel. Srpnový vývoj na akciových trzích je tak dosud ve srovnání s červencem o mnoho více pesimistický (komentář XTB).

Investoři vybírají zisky v očekávání utahování měnové politiky, které by mohlo začít už v září. S tím souvisí růst úrokových sazeb, který bude brzdit postupné oživení v USA a Evropě a také problémy s odlivem kapitálu z rozvíjejích se ekonomik.

Tabulka: Vývoj vybraných akciových indexů v daném časovém horizontu k dnešnímu poledni (v bodech a %)

xtb-dow-jones-5days-fall

Prudké poklesy však pravděpodobně nejsou na pořadu dne a dosavadní ztráty se často přeceňují. Index Dow Jones klesl ze svých historických maxim dosažených na počátku srpna o 4,2 %. S&P 500 vyklesal pouze o 3,4 %. Evropské akciové indexy jsou na tom lépe, když se jejich výsledky od počátku měsíce nejčastěji pohybují v plusových hodnotách.

Trhy mají před sebou období zvýšené nejistoty spojené s návratem obchodníků na trhy na přelomu měsíce. Důležité budou zprávy z FEDu ohledně stahování monetárních stimulů, parlamentní volby v Německu nebo možný návrat dluhových problémů jižního křídla eurozóny.

Záchranářská politika centrálních bank ale stále funguje. Alespoň pro investory. V případě větších problémů může FED zpomalit, či zcela zrušit své stahování likvidity a pomoci mu může také ECB. To nevylučuje korekce v řádu procent, pády trhů o desítky procent však centrální banky nedovolí. Munice mají stále dost. Proto by mohla v současnosti úspěšnější strategie “Buy the dip – nakup nízko”, než příprava na Armageddon.

Jiří Tyleček, analytik XTB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.