CZK/€ 24.340 -0,51%

CZK/$ 22.967 -1,08%

CZK/£ 28.146 -0,10%

CZK/CHF 25.174 -0,37%

12. 02. 2020

0 komentářů

Dopady koronaviru na střední Evropu mohou být vážné, pokud bude paralyzován čínský průmysl

 


 

Dopady koronaviru na globální ekonomiku i střední Evropu zůstávají nejisté. Naše analýzy nicméně ukazují, že hodně záleží na tom, zda epidemie primárně zasáhne pouze sektor služeb nebo nakonec výrazněji naruší i fungování čínského průmyslu. Pak by zejména dopad na Německo zkoušené skoro dva roky průmyslovou recesí byl výrazný a i dozvuky v Česku by byly citelnější.

Naše analýza využívá světové input output tabulky a rozebírá dva scénáře. V prvním jsme nechali propadnout čínské HDP kumulativně o zhruba dva procentní body v důsledku propadu sektoru služeb. Předpokládáme relativně výrazný pokles poptávky po finálních dovozech v čínském sektoru služeb (o 20 % jednorázově). Takovýto šok má ovšem i tak relativně omezené dopady mimo Čínu a její bezprostřední okolí. I v případě vůči Číně relativně exponovanému Německu jsou odhadované dopady malé – pod desetinu procentního bodu na HDP – a v případě Česka ještě nižší. Situace je však daleko dramatičtější, pokud podobným šokem jako služby zatížíme i čínský průmysl.Narušení globálních průmyslových řetězců by zasáhlo sousední Německo mnohonásobně více (v námi definovaném šoku o tři desetiny procentního bodu) a dopad do Česka by byl jen o něco málo menší.

I když v obou případech počítáme, že dopady koronaviru na globální ekonomiku (na rozdíl například od nejistoty spojené s obchodními válkami) budou jednorázové, mezi scénáři je velký rozdíl. Ukazuje se, že pokud koronavirus paralyzuje i čínský průmysl, může německé HDP na začátku roku opět propadnout a přehoupnout dočasně největší evropskou ekonomiku na hranu recese. Pak by i česká ekonomika těžko na začátku roku začala zrychlovat z nejnižších temp růstu za poslední čtyři roky. I proto globální investoři bedlivě sledují nejen to, zda přírůstky nových nakažených zpomalují, ale zejména to, jak rychle se čínským průmyslovým podnikům po nucených uzavírkách daří obnovovat produkci.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Poselství a nutnost 5S jsou stála aktuální

Jedna z dnes celosvětově rozšířených metod zvyšování produktivity nese označení „5S“. Jde o dobré hospodaření na pracovištích, a to se ve výsledku odráží v nákladech a rentabilitě. Tisknou-li se například zbytečné kopie, ve vytištěném jsou chyby, musí se to opravit a předělávat, stojí to peníze. Kdykoliv vznikne chyba, […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

29. 09. 2023

Komentář: Jsou investice do ESG objektivně a chladně vykalkulovaným krokem?

Globální environmentální hnutí zaměřené proti hrozící klimatické změně vyvolalo v život nový fenomén. Investiční bankéři začali ve velkém zakládat nové ESG investiční fondy a investování do těchto fondů vypadá v dnešní době jako téměř jistá věc. Vždyť vlády téměř všech zemí se předhánějí ve svém úsilí finančně podporovat a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *