CZK/€ 24.660 -0,14%

CZK/$ 23.320 -0,63%

CZK/£ 29.075 -0,24%

CZK/CHF 23.987 -0,30%

30. 03. 2022

0 komentářů

Dolarová výnosová křivka invertuje – čeká Ameriku recese?

 

Debata o možné recesi v USA dostala včera nový impuls, když část americké výnosové křivky tzv. invertovala. Konkrétně rozpětí mezi desetiletým a dvouletým výnosem amerického dluhopisu se poprvé od roku 2019 dostalo do záporu. Proč je to důležité? 

Sklon výnosové křivky je totiž jeden z nejlepších, ne-li vůbec nejlepší předstihový indikátor americké recese v poválečném období. Ocitnou-li se krátkodobé dolarové úrokové sazby nad dlouhodobými, tak je to velmi vážný signál, že v horizontu roku až roku a půl čeká Ameriku recese. Pokud výnosová křivka invertuje, tak je to v podstatě zpráva o tom, že trh dluhopisů si myslí, že po nějaké době, kdy krátkodobé úrokové sazby (kontrolované v podstatě Fedem) vyšplhají poměrně vysoko, přijde naopak doba, kdy centrální banka bude muset krátkodobé (oficiální) sazby snižovat, aby ekonomice pomohla.

Je tedy zaděláno na recesi v USA? Nikoliv nevyhnutelně, ale signál ze strany výnosové křivky neradno podceňovat. Jak včera správně vysvětlil ve svém příspěvku pro agenturu Bloomberg bývalý šéf newyorského Fedu W. Dudley, učinil Fed svými minulými chybami recesi nevyhnutelnou. Podle něj americká centrální banka jednala až příliš reaktivně, když si dala za cíl dosažení plné zaměstnanosti a inflace, která se bude udržitelně pohybovat nad 2% cílem. Výsledkem bylo přehřátí ekonomiky, které bude vyžadovat její ochlazení a to nepřijde jiným způsobem, než že krátkodobé úrokové sazby (Fed Funds) přestřelí jejich dlouhodobou rovnovážnou úroveň. Tu mimochodem Fed stále odhaduje na úrovni 2,5 %, přičemž aktuální dolarová výnosová křivka vidí vrchol cyklu zvyšování sazeb v blízkosti úrovně 3 %.

Dodejme, že celá hypotéza o restriktivní politice Fedu, inverzi výnosové křivky a zvyšující se pravděpodobnosti recese je daleko komplikovanější a to vinou dalšího nástroje měnové politiky (Fedu), kterým jsou nákupy, resp. prodeje vládních dluhopisů ze strany Fedu. Rozhodne-li se např. Fed, že rychle a agresivně začne vyfukovat svoji bilanci skrze prodej dluhopisů, tak tím ještě výrazněji zpřísní finanční podmínky, což může pravděpodobnost recese významně zvýšit a naopak.

Zkušenost z roku 2018/2019 nám přitom říká, že kalibrace měnové restrikce skrze manipulaci s oběma instrumenty měnové politiky – úrokové sazby a bilance centrální banky – není vůbec jednoduchá. Pikantní na této tři roky staré příhodě je, že i v roce 2019 výnosová křivka byla negativně skloněná (inverzní) a řada ekonomů stejně jako dnes argumentovala tím, že “this time is different” a recese nepřijde. Ta nakonec v roce 2020 přišla, byť byla způsobena COVIDem. Na to se však jednou statistika úspěšnosti americké výnosové křivky při předpovídání recesí ptát nebude.

REKLAMA

 

Autor: Jan Čermák, analytik ČSOB

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Nezávislost bitcoinu

Jak moc je bitcoin napojen na současné úrokové sazby Fedu?

Bitcoin vznikl jako kryptoměna, která by měla být plně nezávislá na monetárních a reálných veličinách světové ekonomiky. Alespoň tak si to řada investorů představuje. Bitcoin slouží jako ochrana proti inflaci i proti negativním ekonomickým šokům v současné ekonomice. Opravdu to tak ale […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

20. 05. 2022

spoření - prasátko - úspory - peníze - ruka - mince

Spořicí účty: Zhodnocení roste za hranici 4 %

ČNB v květnu opět zvýšila úrokové sazby. Sazby na spořicích účtech vzrostly téměř ve všech bankách. Některé banky se odhodlaly zvýšit úročení na spořicích účtech i za hranici čtyř procent. Přestože úroky na spořicích účtech inflaci ani zdaleka nepokryjí, zájem o ně roste. […]

Text: Jana Zámečníková

19. 05. 2022

Už je tady zase! Zlatý rubl

Je to horší než rozzuřené jo-jo, je to horší než nejhorší hity osmdesátých let a dokonce je to horší než bumerang. Pověst o zlatém rublu je zpět. Znovu uráží dobrý vkus posluchačů, tahá uši ekonomů a vyvolává nadšení fandů.

Text: Luboš Smrčka

Foto: Shutterstock

16. 05. 2022