CZK/€ 24.515 -0,27%

CZK/$ 24.039 +0,06%

CZK/£ 29.128 -0,13%

CZK/CHF 25.109 -0,14%

30. 06. 2022

0 komentářů

Dokončení reorganizace a ukončení insolvenčního řízení Oleo Chemical po vice než 11 letech již nic nebrání

 

Nejvyšší soud zamítl dovolání prokonkursní skupiny věřitelů soustředěných okolo společnosti Ravak. ČR nepřijde o produkci bioapaliv II.genarace, kterou čeká další rozvoj. 

Nejvyšší soud České republiky (NS ČR) včera v Insolvenčního rejstříku (ISIR) zveřejnil své usnesení, kterým zamítl veškerá dovolání podaná před cca dvěma lety skupinou 4 věřitelů soustředěných okolo příbramské společnosti RAVAK. Proti tomuto výroku NS ČR není už možný žádný opravný prostředek. Celé usnesení NS ČR v Brně je zde: https://isir.justice.cz/isir/doc/dokument.PDF?id=51518264

To znamená, že reorganizace společnosti Oleo Chemical (OCH) přijatá většinou věřitelů, schválená Městským soudem v Praze a následně potvrzená pražským Vrchním soudem může být finálně dokončena. Skončí tak déle než 11 let trvající insolvenční řízení prvního tuzemského výrobce biopaliv, jehož výrobu od roku 2013 provozuje v Liberci společnost TEMPERATIOR.

TEMPERATIORU se postupně podařilo i přes potíže spojené s insolvencí OCH a obstrukcemi zmíněných věřitelů dostat objem své produkce mezi tři nejvýznamnější evropské výrobce biopaliv tzv. II. generace = FAME (jeho základní charakteristika níže). Veškerou svoji roční produkci na úrovni cca 55 tisíc tun exportuje do zemí EU. K nejvýznamnějším zákazníkům aktuálně patří největší globální hráči a petrochemické společnosti jako např. Vitol/VARO, Petroineos, Alpha Trading, Shell a další. V ČR zatím bohužel uplatnění nenašla, ale je připravena začít spolupracovat i s petrochemickými výrobci v ČR.

Dokončení reorganizace OCH mj. znamená také možnost dalšího rozvoje výrobní technologie a její rozsáhlou modernizaci, kterou kvůli nejistotě související s časově se táhnoucím insolvenčním řízením (od února 2011) nebylo možné provést. „Je to pro nás po těch letech neustálých sporů obrovská úleva a satisfakce. Nyní můžeme bez obav zásadně zmodernizovat celou výrobní linku v Liberci a reálně uvažovat i o expanzi. O naši technologii mají zájem např. arabské země Blízkého východu nebo Afriky,“ uvedl generální ředitel TEMPERATIOR s.r.o. Michal Fišer.

Reorganizace Oleo Chemical byla postavena na poskytnutí vypořádacího úvěru ve výši 400 miliónů Kč od společnosti Temperatior, určeného primárně na uspokojení pohledávek věřitelů. Zamítnuté dovolání představuje splnění poslední podstatné náležitosti reorganizačního plánu. Reorganizace tedy nyní může být ukončena. Následovat bude fúze právě se společností Temperatior a po jejím dokončení OCH de jure zanikne. Dle poslední zveřejněné zprávy insolvenčního správce je aktuální uspokojení nezajištěných věřitelů 4,75 % z jejich přihlášených pohledávek.

REKLAMA

Finální výše jejich procentuálního uspokojení bude záležet na výsledcích incidenčních sporů, které ještě nebyly ve všech případech uzavřeny pravomocným soudním verdiktem (trvání incidenčních sporů nemá vliv na skutečnost, že reorganizace může být ukončena). Každopádně bude jejich uspokojení podstatně vyšší než v případě, pokud by byl na majetek firmy vyhlášen konkurs (pro nezajištěné věřitele by bylo nulové).

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.