Úterý 27. října. Svátek mají Šarlota a Zoe.

Dlužníci raději zůstávají v exekuci, v oddlužení by měsíčně museli odevzdat více

Po prvotním prudkém zvýšení počtu žádostí o oddlužení po začátku účinnosti tzv. oddlužovací novely nápad klesá. Důvodem může být také skutečnost, že měsíční srážka v oddlužení je vyšší než srážka exekuční.

„S ohledem na to, že v exekucích se nachází více než osm set tisíc lidí, potřebovali bychom v prvních letech alespoň 70 až 100 tisíc insolvenčních návrhů ročně,“ uvádí Radek Hábl z Institutu prevence a řešení oddlužení. Po zavedení nových oddlužovacích pravidel přišlo na soudy okolo tří tisíc žádostí o oddlužení měsíčně a tendence je navzdory očekáváním spíše klesající.

Důvodem může být skutečnost, že insolvenční srážka je vyšší, a tak by dlužníkům měsíčně zůstalo méně peněz. „Dlužníci často chtějí zachovat alespoň to málo, co mají, a oddlužení vnímají jako příliš riskantní vstup do neznáma,“ podotýká ředitel Insolvence 2008 Tomáš Valášek. Zákonodárci projednávají možné zvýšení nezabavitelné částky, aby dlužníkům při oddlužení zůstalo měsíčně více.

Další příčinou nízkého zájmu může být nejistota spojená s výsledkem oddlužení. Pro úspěšné oddlužení totiž musí být splaceno během pěti let alespoň 30 procent dluhů. V opačném případě o oddlužení může rozhodnout soud, který vyhodnotí, zda se dlužník dostatečně snažil své dluhy splácet. První soudní rozhodnutí však můžeme očekávat až za pět let.

Zdroj: E15.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.