CZK/€ 24.365 -0,12%

CZK/$ 23.487 +0,26%

CZK/£ 28.369 -0,06%

CZK/CHF 24.774 -0,30%

24. 10. 2019

0 komentářů

Dlužníci raději zůstávají v exekuci, v oddlužení by měsíčně museli odevzdat více

 

Po prvotním prudkém zvýšení počtu žádostí o oddlužení po začátku účinnosti tzv. oddlužovací novely nápad klesá. Důvodem může být také skutečnost, že měsíční srážka v oddlužení je vyšší než srážka exekuční. 

„S ohledem na to, že v exekucích se nachází více než osm set tisíc lidí, potřebovali bychom v prvních letech alespoň 70 až 100 tisíc insolvenčních návrhů ročně,“ uvádí Radek Hábl z Institutu prevence a řešení oddlužení. Po zavedení nových oddlužovacích pravidel přišlo na soudy okolo tří tisíc žádostí o oddlužení měsíčně a tendence je navzdory očekáváním spíše klesající.

Důvodem může být skutečnost, že insolvenční srážka je vyšší, a tak by dlužníkům měsíčně zůstalo méně peněz. „Dlužníci často chtějí zachovat alespoň to málo, co mají, a oddlužení vnímají jako příliš riskantní vstup do neznáma,“ podotýká ředitel Insolvence 2008 Tomáš Valášek. Zákonodárci projednávají možné zvýšení nezabavitelné částky, aby dlužníkům při oddlužení zůstalo měsíčně více.

Další příčinou nízkého zájmu může být nejistota spojená s výsledkem oddlužení. Pro úspěšné oddlužení totiž musí být splaceno během pěti let alespoň 30 procent dluhů. V opačném případě o oddlužení může rozhodnout soud, který vyhodnotí, zda se dlužník dostatečně snažil své dluhy splácet. První soudní rozhodnutí však můžeme očekávat až za pět let.

Zdroj: E15.cz

REKLAMA

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Growing Way konkurz

Growing Way je v konkurzu. Co to znamená pro poškozené klienty?

Foto: Shutterstock Growing Way podnikatele Ondřeje Janaty je v konkurzu. Kriminalisté Janatu obviňují z vytvoření obřího letadla – více než čtyřem tisícům poškozených měl způsobit škodu ve výši přibližně 1,5 miliardy. S prohlášením konkurzu nyní věřitelům začala běžet lhůta na přihlašování pohledávek. Ačkoliv již tedy uplatnili své pohledávky v trestním řízení, […]

Text: Veronika Hejná

28. 12. 2021

Preventivní restrukturalizace

Preventivní restrukturalizace bude jen pro firmy. Pomůže předejít insolvenci

Foto: Shutterstock Sanační způsob řešení úpadku formou reorganizace není podle dostupných statistik příliš častý, ve více než 98 % případů převládá prohlášení konkurzu. K potenciální reorganizaci se totiž dlužník dostává příliš pozdě, v okamžiku, kdy již není možné podnikání zachránit. Předcházení úpadku má nyní pomoci tzv. preventivní restrukturalizace.

Text: Veronika Hejná

10. 08. 2021

Chráněný účet

Na chráněný účet exekutor nedosáhne. Jak účet založit?

Foto: Shutterstock Od počátku července letošního roku banky poskytují zvláštní chráněné účty. Na ty se mají dlužníkům v exekuci zasílat nezabavitelná minima. Chráněné účty měly fungovat již od dubna, banky ale na jejich zavedení neměly dostatek času. Na podnět České bankovní asociace zákonodárci odložili účinnost nové právní úpravy […]

Text: Veronika Hejná

19. 07. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *