CZK/€ 24.700 +0,02%

CZK/$ 22.902 -0,17%

CZK/£ 29.235 -0,14%

CZK/CHF 25.546 -0,29%

21. 05. 2024

0 komentářů

Dlužíte zdravotní pojišťovně? Pomoci vám může další milostivé léto

 

Poslanci budou na své aktuální schůzi, která začíná dnešním dnem, schvalovat návrh dalšího milostivého léta. Akce má začít 1. července 2024 a skončit 30. listopadu 2024. Během tohoto období budou mít dlužníci možnost zaplatit dlužné pojistné bez penále a dalších nákladů. Příslušný návrh zákona o mimořádném odpuštění penále z pojistného na veřejné zdravotní pojištění, který milostivé léto zavádí, poslancům vrátili senátoři, jelikož požadují rozšíření okruhu dlužníků, kteří by byli schopni o prominutí penále úspěšně požádat.

Loading 

Vyhověli tak požadavkům odborné veřejnosti, která původní návrh kritizovala s tím, že by se dotkl jen minima lidí.

„Letošní milostivé léto navazuje na předchozí tři ročníky, které se zaměřovaly na exekuce, sociální pojištění a daňové nedoplatky. Tentokrát půjde o specifické případy týkající se dluhu na zdravotním pojištění, přičemž lze předpokládat, že se tím okruh zaměření vyčerpá a půjde tak o poslední milostivé léto v dohledné době,“ uvedl Vít Křivánek, vedoucí oddělení daňových sporů a partner společnosti BDO.

Podle původního poslaneckého návrhu mělo být penále odpuštěno pouze těm, kteří mají dluhy vymáhané pojišťovnou v rámci tzv. daňové exekuce, konkrétně zároveň jak jistinu, tak penále. Navíc návrh předpokládal, že k zahájení daňové exekuce muselo dojít nejpozději 31. prosince 2023. Kritici však tvrdí, že takové případy jsou relativně vzácné a že by se opatření dotklo jen úzké skupiny pojištěnců.

Prominutí dluhů se bude týkat převážně klientů VZP

Daňovou exekuci využívá pouze Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP). Ostatní pojišťovny vymáhají zpravidla prostřednictvím soudních exekutorů. I z toho důvodu senátoři vyhověli kritikům a okruh osob, které budou moci milostivé léto využít, rozšířili. Přepracovaný návrh vrátili k projednání Poslanecké sněmovně.

REKLAMA

 „Podle senátorského návrhu by se milostivé léto mělo týkat těch, po kterých pojišťovna nevymáhá penále prostřednictvím soudních exekutorů podle exekučního řádu. Jíž zde není rezolutní podmínka daňové exekuce. Vedle toho rovněž odpadá požadavek na to, aby již k 31. prosinci 2023 probíhala daňová exekuce dlužné jistiny. Obecně senátorský návrh původní text oprostil o pasáže vázané na daňovou exekuci, což lze vnímat jako jasnou snahu umožnit mimořádné prominutí penále výrazně většímu počtu aktuálních dlužníků,“ shrnuje Vít Křivánek z BDO.

Přesto se letošní milostivé léto bude s vysokou pravděpodobností týkat zejména klientů VZP, jelikož ostatní pojišťovny, jak bylo výše uvedeno, dluhy vymáhají zpravidla klasicky, soudní exekucí. Těchto dluhů se klienti ostatních pojišťoven mohli zbavit během prvních dvou milostivých let.

Dlužné pojistné půjde platit na splátky v průběhu až tří let

Zaplatit jistinu, díky čemuž pojištěncům bude prominuto penále a další poplatky, bude možné jednorázově, nebo ve splátkách. Pro dluhy přesahující 5 000 Kč lze vyžádat až 12 splátek, pro vyšší částky nad 50 000 Kč dokonce až 36 pravidelných měsíčních splátek.

 „Akce se vztahuje k dluhům vzniklým do konce roku 2023 a je nastavena tak, aby nebyla zneužitelná. Cílem je kromě ulehčení situace dlužníkům také výběr finančních prostředků prostřednictvím zaplacených jistin, které by bez milostivého léta mohly zůstat nedobytné,“ objasňuje Vít Křivánek.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

 


Související články

Komentář: Přístup státu k dluhům škodí ekonomice naší země

V posledních letech jsme svědky populistického přístupu k dluhové problematice. Aktuálně je v řešení novela insolvenčního zákona, která vyvolává zejména mezi odbornou veřejností intenzivní debatu. Jedna strana bezvýhradně a za všech okolností podporuje dlužníky, ta druhá apeluje na zákonodárce, aby se v legislativních změnách neunáhlili. Vynechejme nyní samotné technikálie celého […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 08. 2023

Novela insolvenčního zákona: Dluhy zdravých a práceschopných neplatičů zaplatí všichni občané

Plošným zkrácením doby oddlužení z pěti let na tři roky riskuje vláda nedůvěru občanů, hrozbu morálního hazardu, deziluzi společnosti a její rozdělení na řádně splácející a neplatiče. V době, kdy se oznamují úsporná opatření, která mají pomoci omezit rozpočtový schodek, snižovat veřejný dluh a zlepšovat ekonomickou situaci země, je […]

Text: Redakce

Foto: Pixabay

19. 05. 2023

konkurz WCA

WCA je v konkurzu, reorganizace neprošla. Věřitelům běží čas

WCA International Matouše Poláka skončila v konkurzu. Městský soud v Praze zjistil úpadek a prohlásil konkurz na majetek společnosti 27. února 2023. Věřitelé mají nyní jen da měsíce na přihlášení pohledávek. Lhůta pro podávání přihlášek končí 27. dubna 2023.

Text: Veronika Hejná

01. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *