Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Dluhy zemí se stejným ratingem se často liší o mnoho desítek procent

InvesticeMakro 26.10.2012 | 10:27 1 Komentář

Vlna debat ohledně přínosu ratingových agentur se prudce zvedla s příchodem krize v roce 2008 a stále neutichá. Další diskuzi vyvolala agentura Bloomberg s grafem, ve kterém znázornila výši zadlužení k HDP všech šestnácti zemí s ratingem B (od BBB+ do BBB-) od ratingové agentury Standard & Poors (komentář XTB).

Výše dluhu kolísá od deseti procent v případě Ázerbájdžánu až po více než stodvacetiprocentní dluh Itálie.

 xtb-rating-dluhy

Graf: Zadlužení zemí s ratingem B od agentury Standard & Poors k HDP (v %)

Zkoumaný úvěrový rating je ohodnocení, které vyjadřuje bonitu subjektu, neboli pravděpodobnost, že půjčka či cenný papír bude správně a včas splacen. Agentura tak například hodnotí stejnou ratingovou známkou BBB+ Kazachstán a Irsko, přičemž rozdíl jejich zadlužení k HDP je markantní. Přestože výše dluhů není zdaleka jediným kritériem, které agentura posuzuje, jejich rozdíl vyvolává otázky směrem k metodice a obecně také ke smysluplnosti práce agentur. Každý investor však má stále na výběr, zda se bude jejich radami řídit nebo nikoliv, a tak by to mělo zůstat.

Jeden komentář: “Dluhy zemí se stejným ratingem se často liší o mnoho desítek procent”

  1. Otazník napsal:

    Dvě největší AMERICKÉ ratingové agentury mají 80% trhu. Co k tomu dodat? Snad jen to, že ti co prosadili začlenění ratingů amerických ratingových agentur do evropského bankovního systému udělali pro někoho velmi dobře. Odhaduju, že to byla tatáž parta. Krásně je to vidět třeba na průběhu tzv. krize eura na které některé americké banky řádně vydělaly. Politici obecně o fungování finančního systému vědí velmi, velmi málo, vlastně nic, zatímco ve finanční sféře pracují ty největší mozky, a tak není problém politiky zmanipulovat k přijetí pravidel, která se hodí těm co se na trzích orientují velmi dobře, a to jsou chlapci z finanční branže. Nakonec se znají. Vždyť pracují kousek od sebe a chodí spolu na obědy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.