CZK/€ 24.645 -0,26%

CZK/$ 23.422 -0,13%

CZK/£ 29.110 -0,59%

CZK/CHF 23.502 -0,56%

15. 02. 2018

0 komentářů

Dluhopisové výprodeje nabírají na síle… avšak tentokrát korunu neohrožují

 

Vyšší americká inflace jenom přilévá do ohně dluhopisových výprodejů. Desetiletý americký výnos se znovu přibližuje 3%-ní hranici, zatímco dvouletý atakuje skoro desetiletá maxima. Dluhopisoví investoři mají strach, že pod taktovkou vyšší inflace Fed v březnu nejen zvýší sazby, ale nakonec i odhadovanou trajektorii růstu úrokových sazeb pro tento rok. A po pravdě s podobnými čísly v zádech k tomu může mít důvod…. 

Nejrychlejší tempo růstu mezd za posledních devět let se viditelně pomalu začíná odrážet i v jádrové inflaci, která v posledních měsících opět viditelně nabírá na síle (1,8% y/y). Podle zpráv Wall Street Journal zdražuje řada služeb, jejichž ceny v minulosti spíše stagnovaly. Příkladem může být zvýšení měsíčních poplatků Amazonu za využívání služeb o skoro 20 % nebo zdražení vstupu do tematických parků Walta Disneyho. Právě zdražení těchto “zbytných služeb” ukazuje na sílící sebevědomí amerických firem v ekonomice, kde je delší dobu nízká nezaměstnanost a začínají zrychlovat mzdy.

Odvaha těchto firem zkusit přenést rostoucí mzdové a jiné náklady na finální spotřebitele je něčím, co dlouho nebylo vidět. A je to důležitý průvodní jev pomalu se rozjíždějící mzdově-inflační spirály. Pokud navíc Fed vezme v potaz ještě očekávaný silný rozpočtový stimul z dílny Donlada Trumpa, nemá rozhodně důvod držet se příliš zpátky.

Na druhé straně je povzbudivé, že v tomto týdnu již rostoucí výnosy zdaleka tolik nevystrašily akciové investory. Přece jen zatím nikdo nevěří, že by vyšší výnosy měly ohrozit silný růst vyspělých ekonomik. A i proto index strachu VIX dál klesal a ve finále i česká koruna zůstávala nehledě na globální dluhopisové výprodeje v klidu.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

REKLAMA

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

spoření - prasátko - úspory - peníze - ruka - mince

Spořicí účty: Zhodnocení roste za hranici 4 %

ČNB v květnu opět zvýšila úrokové sazby. Sazby na spořicích účtech vzrostly téměř ve všech bankách. Některé banky se odhodlaly zvýšit úročení na spořicích účtech i za hranici čtyř procent. Přestože úroky na spořicích účtech inflaci ani zdaleka nepokryjí, zájem o ně roste. […]

Text: Jana Zámečníková

19. 05. 2022

Čtyři pětiny Čechů cítí dopady inflace na vlastní úspory, více než 35 % z nich už aktivně hledá způsoby, jak je ochránit

Navzdory současné vysoké inflaci nechává přes 90 % Čechů své finance ležet na běžném účtu. Takové zjištění přinesl březnový průzkum společnosti Broker Consulting mezi 1050 respondenty z celé republiky. Dále ukázal, že polovina z nich využívá také spořicí účet, dvě pětiny pak spoléhají na […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 05. 2022

Komentář: Za inflaci mohou „autisté“

Česko má nejvyšší inflaci za skoro třicet let, poprvé od prosince 1993 přesahuje čtrnáct procent. A bude hůř. Blbě jsou na tom i jinde. Třeba v Estonsku je inflace takřka devatenáctiprocentní. Takže neobstojí tvrzení, že s eurem by byla inflace v ČR nutně nižší.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.