Pondělí 21. září. Svátek má Matouš.

Díky levné ropě je Česká republika téměř v deflaci

Investice 10.12.2015 | 10:12 0 Komentářů

Zlevňující potraviny a nízké ceny ropy zapřičiňují téměř nulovou roční inflaci. Česká národní banka nemá nad těmito faktory kontrolu a tak se ani po dvou letech nedostavil očekávaný růst cen.

Česká ekonomika sílí a domácí poptávka roste závratným tempem. Velmi dobrou zprávou pro ekonomiku je, že ani nízká inflace neohrožuje růst mezd. Ty naopak rostou nahoru a zaměstnanci za vidinou lepšího zaměstnání neváhají práci vyměnit. Platy vzrostly o 3,8 procenta. Ani tato výše však nestačí odborům. „Usilujeme o pětiprocentní růst platů,“ říká předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula a dodává, že díky nižší inflaci zaměstnanci dostanou reálně více, a budou tak moct i více utrácet.

I když ekonomika roste, pak se stále nedostaneme nad hranici 27 euro za korunu. Brání tomu závazek ČNB, která se zavázala tuto hranici neprolomit. „ČNB se svého dvouprocentního inflačního cíle nevzdá, jelikož se obává, že by se nižší inflační očekávání promítla v nižším růstu mezd,“ říká Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank. Intervence ČNB by měly platit zhruba do poloviny příštího roku, kdy by mohly skončit.

Zdroj: Ihned.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.