Středa 04. srpna. Svátek má Dominik.

Delta varianta. Nejistota pro cestovních ruch i podzimní volby

Vývoj ekonomiky 02.07.2021 | 12:02 0 Komentářů

Delta varianta covidu pravděpodobně v Evropě naruší poklidné léto, které si na vlně pokračujícího očkování řada evropských politiků velmi, velmi přála. Výrazně vyšší nakažlivost nové mutace však vede k tomu, že vir se začíná rychleji rozšiřovat i v relativně více proočkovaných společnostech (jako Velká Británie).

Zatímco uprostřed května měla Británie denní přírůstky nakažených okolo jeden a půl tisíce nových případů, dnes je to již přes dvacet tisíc. Za stejnou dobu přitom vzrostla proočkovanost populace přibližně ze 40 % na zhruba 55 %…, to je však při výrazně nakažlivější variantě málo na to, aby to zabránilo startu nové vlny. Do hry se tak vrací staré osvědčené nástroje – důkladnější testování a trasování (zejména nové varianty) a preventivně také omezení pohybu během letních dovolených. Od těch si epidemiologové slibují zejména více času, který evropské společnosti potřebují k výraznějšímu proočkování populace.

Nová delta varianta bezesporu ovlivní cestovní ruch během letních měsíců. V Česku bude po návratu ze zahraničí povinné podstoupit test a již nebude jako důkaz bezinfekčnosti stačit jedna dávka vakcíny + tři týdny. A to může být jenom začátek. V sousedním Německu jdou preventivně mnohem dál a z rizikovějších lokalit (jako například Portugalsko) musíte v každém případě na čtrnáct dní do karantény. To tyto lokality v zásadě vyřazuje z hlediska cestovního ruchu ze hry. Ve chvíli, kdy delta varianta převládne ve většině Evropy, může opět zamrznout cestovní ruch napříč celým kontinentem…, to dnes řada epidemiologů odhaduje na přelom července a srpna. Celoevropský cestovní ruch tak může čekat další nepříjemně ztrátové léto.

Delta varianta vnáší novou nejistotu také do letošních volebních kampaní napříč Evropou – české a německé parlamentní volby na podzim 2021 a francouzské prezidentské na jaře 2022. Tvrdší postup německé vlády vůči nové variantě může stávajícím vládním stranám podle některých hlasů z Německa ubrat body. Bylo to ostatně právě jarní rozvolnění omezujících opatření, které vrátilo skomírající CDU/CSU novou krev do žil a sebralo vítr z plachet posilující straně zelených. Delta varianta může s kartami během léta znovu zamíchat.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.