CZK/€ 24.550 -0,57%

CZK/$ 25.181 -1,03%

CZK/£ 27.816 +0,78%

CZK/CHF 25.676 -0,81%

02. 07. 2021

0 komentářů

Delta varianta. Nejistota pro cestovních ruch i podzimní volby

 

Delta varianta covidu pravděpodobně v Evropě naruší poklidné léto, které si na vlně pokračujícího očkování řada evropských politiků velmi, velmi přála. Výrazně vyšší nakažlivost nové mutace však vede k tomu, že vir se začíná rychleji rozšiřovat i v relativně více proočkovaných společnostech (jako Velká Británie). 

Zatímco uprostřed května měla Británie denní přírůstky nakažených okolo jeden a půl tisíce nových případů, dnes je to již přes dvacet tisíc. Za stejnou dobu přitom vzrostla proočkovanost populace přibližně ze 40 % na zhruba 55 %…, to je však při výrazně nakažlivější variantě málo na to, aby to zabránilo startu nové vlny. Do hry se tak vrací staré osvědčené nástroje – důkladnější testování a trasování (zejména nové varianty) a preventivně také omezení pohybu během letních dovolených. Od těch si epidemiologové slibují zejména více času, který evropské společnosti potřebují k výraznějšímu proočkování populace.

Nová delta varianta bezesporu ovlivní cestovní ruch během letních měsíců. V Česku bude po návratu ze zahraničí povinné podstoupit test a již nebude jako důkaz bezinfekčnosti stačit jedna dávka vakcíny + tři týdny. A to může být jenom začátek. V sousedním Německu jdou preventivně mnohem dál a z rizikovějších lokalit (jako například Portugalsko) musíte v každém případě na čtrnáct dní do karantény. To tyto lokality v zásadě vyřazuje z hlediska cestovního ruchu ze hry. Ve chvíli, kdy delta varianta převládne ve většině Evropy, může opět zamrznout cestovní ruch napříč celým kontinentem…, to dnes řada epidemiologů odhaduje na přelom července a srpna. Celoevropský cestovní ruch tak může čekat další nepříjemně ztrátové léto.

Delta varianta vnáší novou nejistotu také do letošních volebních kampaní napříč Evropou – české a německé parlamentní volby na podzim 2021 a francouzské prezidentské na jaře 2022. Tvrdší postup německé vlády vůči nové variantě může stávajícím vládním stranám podle některých hlasů z Německa ubrat body. Bylo to ostatně právě jarní rozvolnění omezujících opatření, které vrátilo skomírající CDU/CSU novou krev do žil a sebralo vítr z plachet posilující straně zelených. Delta varianta může s kartami během léta znovu zamíchat.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

REKLAMA

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář z USA: Je třeba očistec, ne peklo

Americký FED si definitivně zvolil cestu do recese, možná již na přelomu roku, možná později v roce 2023. Na rozdíl od evropských centrálních bank má za úkol nejen udržet inflaci v požadovaném koridoru, ale také zároveň udržet nezaměstnanost na uzdě. Ta dosáhla 3,7 %, zatímco inflace se drží na […]

Text: Redakce

Foto: Miroslav Hošek

29. 09. 2022

Štěpánek: ECB proplouvá mezi Skyllou a Charybdou vysoké inflace a nebezpečím fiskální havárie

Evropská centrální banka (ECB) je v mimořádně složité situaci – udržet soudržnost eurozóny a přitom bojovat s vysokou inflací. Na to, jak se ECB daří s těmito výzvami bojovat, odpověděl redakci Investujeme.cz Pavel Štěpánek, hlavní ekonom společnosti Fondee a bývalý člen bankovní rady ČNB.

Text: Milan Vodička

Foto: Fondee

21. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.