Neděle 28. února. Svátek má Lumír.

D&B zvyšuje rizikovost Maďarska a Irska

Společnost Dun & Bradstreet, která poskytuje politické a ekonomické analýzy o 134 zemích světa, snížila hodnocení rizikovosti Maďarsku a Irsku.

Společnost vidí Maďarsko jako zemi nejvíce vystavenou zhoršování vnějších finančních a ekonomických podmínek. Kvůli výraznému dopadu finanční krize na Maďarsko, společně se zpřísňováním podmínek pro mezinárodní likviditu a vyhlídky na prudké zpomalení ekonomického růstu, se zvyšují obavy o schopnost Maďarska prodloužit splatnost svého konfiskovatelného zahraničního dluhu.

"I když jsou přijata opatření ke zmenšení finanční zranitelnosti země (mezi nimi prodloužení úvěrové linky ECB, nebo opatření k oživení trhu se státními cennými papíry), rozhodli jsme se snížit D&B hodnocení rizikovosti Maďarska o jeden stupeň na DB3a, abychom tak upozornili naše zákazníky na možnou změnu investičního klimatu," komentuje vývoj Alena Seoud, generální ředitelka Dun & Bradstreet Česká a Slovenská republika.

Maďarsku by mělo pomoci členství v EU a připravenost ECB pomoci zajistit dostatečný objem prostředků na splácení svého dluhu, stále však přetrvává nejistota směnného kursu. Forint totiž výrazně oslabuje kvůli nedostatku likvidity v bankovním systému a snížením operací na maďarském trhu.

„Přestože tedy neočekáváme, že by se Maďarsko propadlo do hluboké finanční krize, snížení jeho hodnocení odráží rizika pramenící z rozsáhlých potřeb zahraničního financování země v kontextu již zmíněné finanční nejistoty a nepříznivých vlivů, které bude mít mezinárodní finanční krize na vyhlídky ekonomického růstu Maďarska“, vysvětluje Christian Jenni, D&B analytik pro střední Evropu.

Co se týče Irska, společnost D&B už dvakrát po sobě snížila zemi výhled kvůli růstu krátkodobého rizika. V Irsku klesá ekonomika kvůli oslabení na trhu bydlení, čímž se majetek domácností dostává pod tlak způsobený zpřísňováním podmínek pro půjčky a klesáním cen domů a majetku. Růst nezaměstnanosti a inflace kvůli vysokým cenám energie a potravin je rizikem i v následujících letech. Irsko je první evroskou zemí, které se propadlo do recese.

„Shrnuto dohromady, rostoucí finanční nestabilita jako následek přiostřování celosvětové úvěrové krize, vážný ekonomický pokles a zoufalý stav veřejných financí oslabují vyhlídky investic v Irsku. Očekáváme, že soukromá spotřeba zůstane v našem dvouletém předpovědním období na nízké úrovni, nezaměstnanost se bude zvyšovat a majetek domácností se bude zmenšovat,“  říká Martin Koehring, analytik D&B.

D&B indikátor rizikovosti zemí zemí je rozdělen do sedmi pásem v rozsahu od DB1 po DB7. Každé pásmo je dále rozděleno na čtvrtiny (a-d) s postupným určením kdy „a“ představuje o trochu menší riziko než je označení „b“, atd. Jenom indikátor DB7 není rozdělen na čtvrtiny. Celkově má tedy D&B Rating zemí 25 stupňů hodnocení.

Zdroj: Tisková zpráva D&B

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.