Středa 03. března. Svátek má Kamil.

Úvěrová krize se šíří Evropou

Podle zjištění globálního poskytovatele služeb péče o pohledávky společnosti Coface se s prohlubující se finanční krizí Evropou šíří krize úvěrová.

Úvěrová krize se projevuje sníženou dostupností bankovních úvěrů, snížením důvěry v některé ekonomické subjekty a zpomalením ekonomické aktivity.

Současná úvěrová krize by měla být podobná s krizemi z roku 2001, a menší než v letech 1973, 1982 a 1991. Rozšiřování krize kvůli omezování poptávky je díky odolnosti některých ekonomik menší než v předchozích případech, menší dostupnost úvěrů je však výraznější.

Podle Coface y měla krize trvat, podobně jako v minulých případech, mezi 18 měsíci a dvěma lety, a to i kdyby se celosvětová ekonomika dostala do dlouhého období nízkého růstu.

Krize na trhu nemovitostí vedla k finančním selháním a ke zhoršení kreditních rizik v Británii, Irsku a na Islandu. V Británii se krize stále více projevuje ve snižování výdajů domácností a platební neschopnost firem narostla o 14 % oproti polovině roku 2008. V Irsku způsobilo rozšiřování krize do celé ekonomiky projevilo recesí a insolventnost firem vzrostla v první polovině roku o 75 %. Island se kromě špatného vývoje na trhu musí vypořádat s pádem bankovního systému.

Dalšími zeměmi, kde krize dorazila, jsou Itálie a Francie. V Itálii se rizika pro společnosti zvyšují v důsledku nulového růstu, stoupajících nákladů a nedostupnosti úvěrů. Francii, tuto dlouho odolávající ekonomiku, zasáhla úvěrová krize.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.