Sobota 28. listopadu. Svátek má René.

Další uvolnění čínské měny je zřejmě na spadnutí

Investice 26.02.2014 | 11:43 0 Komentářů

Čínský jüan v pátek klesnul proti americkému dolaru nejvíce za poslední tři roky. Za tímto poklesem stojí spekulace, že se centrální banka snaží zbrzdit posilování měny a snížit tak silný příliv zahraničního kapitálu. Jüan oslabil o 0,5 procenta, což je pro většinu ostatních měn jen malý pohyb. To ale neplatí pro čínskou měnu. Její kurz je kontrolovaný a volatilní jen velmi zřídka. Podobný pokles byl zaznamenán v listopadu 2010 (komentář Colosseum).

Obchodníci a analytici byli překvapeni rozhodnutím centrální banky zpomalit růst jüanu a mnoho z nich tak omezilo sázky na jeho posilování. Od roku 2005 měna posílila o 33 procent, což bylo způsobeno také přílivem tzv. horkých peněz, které chtěly těžit z rostoucího trendu jüanu. Tímto v zemi vzniká přebytek peněz a centrální bance komplikují snahu o omezení růstu bankovních úvěrů.

Prostřednictvím Čínské lidové banky vláda kontroluje kurzu jüanu velmi přísně. Stanovená referenční sazba umožňuje obchodování měny o 1 procento výše nebo níže každý den. Po rychlém posilování v posledních měsících však centrální banka snížila toto pásmo minulý týden o 0,2 procentního bodu.

Graf: Vývoj kurzu CNY/USD od začátku letošního roku

colosseum-juan-140226

Zdroj: Bloomberg

Měna se hojně obchoduje mimo pevninskou Čínu a to především v Hongkongu, kde spekulanti provádějí největší část nákupů a prodejů měny. Zde jüan ztratil 0,8 procenta.

Příliv kapitálu do Číny a přímé zahraniční investice v loňském roce skokově vzrostly, což podtrhuje optimistický výhled zahraničních investorů na ekonomický vývoj země. Běžný účet, který představuje především obchodní platby, zůstal minulý rok v přebytku, přesto se však kladné saldo snížilo na 188,6 miliardy dolarů proti roku 2012, kdy dosahovalo 193,1 miliardy. Devizové rezervy byly koncem loňského roku na rekordní úrovni 3,82 bilionu amerických dolarů.

Podle některých analytiků páteční pokles čínské měny naznačuje, že centrální banka postupně připravuje cestu k rozšíření fixního pásma své měny, aby ji mohla nechat obchodovat volněji. PBoC však ve středu oznámila, že letošní případné rozšíření obchodního pásma měny proběhne běžným způsobem.

Petr Habiger, analytik, Colosseum, a.s.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.