Úterý 27. října. Svátek mají Šarlota a Zoe.

Další pokračování obchodní války. Čína oslabuje jüan a pozastavuje zemědělský dovoz z USA

InvesticeMakro 05.08.2019 | 14:15 0 Komentářů

Čína reaguje na nová americká cla, která se mají týkat téměř celého jejího vývozu do USA. Podle agentury Bloomberg Peking oslabil jüan na nejnižší hodnotu od roku 2008, plánuje tím zamezit dovozu zemědělských produktů z USA do Číny. 

Čína zareagovala na Trumpovo prohlášení o nových clech, které by měly být uvaleny na čínské zboží v hodnotě 300 miliard dolarů, které mají platit od začátku září. Trump oznámil tato nová cla těsně potom, co obě strany obnovily vyjednávání. Peking oslabil jüan na nejnižší hodnotu od roku 2008 a to na 7,0267 jüanů za dolar. Slibuje si od toho pozastavení zemědělského dovozu z USA. Takzvaný offshore jüan oslabil na své historické minimum.

Je to jeden z nejhorších scénářů,“ řekl šéf výzkumu asijských finančních trhů v Rabobank Michael Every. Analytik Capital Economics Julian Evans-Pritchard se zmiňuje, že spojením devalvace a obnovení hrozby nových cel, udělala ze směnného kurzu PBOC (Čínská lidová banka) svou zbraň.

Pokles dolaru může pro Čínu znamenat riziko, v roce 2015 devalvace vyvolala odliv kapitálu a způsobila ta destabilizaci globálních trhů. Tomu by šlo ale zabránit pomocí přísnější kontroly kapitálu, větší problém by mohly způsobit odvetné reakce prezidenta Trumpa, který vyhrožoval, že může cla ještě navýšit.

Zdroj: ČeskéNoviny.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.