Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

Čtyři banky by mohly ohrozit český finanční systém

Banky 21.10.2013 | 13:54 0 Komentářů

Podle České národní banky jsou v zemi čtyři bankovní domy tak velké, že v případě jejich pádu by mohl být ohrožen finanční systém i celá ekonomika ČR. Píší o tom dnešní Hospodářské noviny.

ČNB jména bank nezveřejnila, ale může jít o Českou spořitelnu, ČSOB, Komerční banku a UniCredit Bank (poslední jmenovaná potvrdila své zařazení mezi „systémově důležité banky“). Vybrané banky budou muset splnit vyšší nároky na kapitálové rezervy (1 – 3 % navíc) kvůli snížení rizika, že by se dostaly do problémů. Klienti by ale tyto opatření neměli pocítit.

„Možnost dohledového orgánu požadovat od bankovních institucí tvorbu dodatečného kapitálu vyplývá z nové evropské „Směrnice o kapitálových požadavcích“ (CRD IV) a bude ukotvena i v tuzemské legislativě. Tuzemský bankovní sektor je velmi dobře kapitálově vybaven již nyní (k 30. 6. 2013 činila kapitálová přiměřenost 17,14 %), je stabilní a zdravý, a proto máme za to, že použití výše uvedeného opatření nebude znamenat navýšení souhrnných požadavků na kapitálové vybavení oproti stávajícímu skutečnému stavu, a to ani ze sektorového pohledu ani v případě tuzemských systémově významných bank,“ říká Jan Matoušek, náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace.

Zdroj: ČTK, ČBA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.