CZK/€ 24.945 +0,20%

CZK/$ 23.341 +0,50%

CZK/£ 29.515 +0,19%

CZK/CHF 26.153 +0,28%

06. 06. 2017

2 komentáře

ČSSD pospíchá na zavedení eura

 

Česko by mělo podle ČSSD rychle vstoupit do mechanismu směnných kurzů ERM II, který minimálně po dobu dvou let předchází zavedení evropské měny. Pro zavedení eura je i KDU-ČSL, hnutí Starostové a nezávislí a TOP 09, proti se naopak staví ODS.

Loading 

„V programu chceme slíbit, že když bude sociální demokracie v další vládě, uděláme vše pro vstup do systému směnných kurzů,“ řekl na úterní debatě pořádané Hospodářskou komorou ČR ekonomický expert ČSSD Michal Pícl. Podle něj by se měl pevně stanovit termín zavedení eura nebo směnný kurz koruny k euru.

Podle ekonomického poradce KDU-ČSL Ivana Pilipa by měla nová vláda rychle stanovit přímo termín zavedení eura a začít co nejdříve podnikat kroky pro přijetí společné měny. „Bylo by korektní, aby si to vláda naplánovala a dokázala to ve svém volebním období zvládnout,“ řekl.

Vnímáme projekt eura jako politický, který nás vede do civilizovaného západního světa. Jsme ve střední Evropě a jednoznačně se ukázalo, že platí, že čím víc tu je západních hodnot, tím méně je tady vlivů východních,“ řekl Marian Klásek z TOP 09.

„Jednotná měnová politika nastavená Evropskou centrální bankou je optimální buď pro severní, nebo pro jižní část, nelze vytvářet měnovou politiku prospěšnou pro všechny,“ upozornil na negativa zavedení eura poslanec ODS Jan Skopeček a dodal: „Sdílení měny s odlišnými strukturami ekonomik je možné, jen když to členy stojí nemalé peníze.“
Zdroj : ČTK

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře


Související články

Pomohlo by domácím investorům zavedení eura?

Česká republika se při vstupu do Evropské unie v květnu 2004 zavázala k přijeti eura. V souvislosti s tím se začaly připravovat kroky, aby bylo přistoupení k eurozóně co nejdříve připraveno. Stanovení termínu vstupu je v kompetenci členského státu a závisí na míře jeho připravenosti. V tuzemsku se ale jedná o politicky nepopulární téma, a proto se stále točíme v začarovaném kruhu. Značné procento tuzemských firem a investorů by přitom přijetí společné měny uvítalo.

Text: Daniel Mareš

05. 03. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Karel

  7 června, 2017

  Nesouhlas.

  Odpovědět

 • ladka

  7 června, 2017

  nesouhlasím euro je cesta do pekel

  Odpovědět