Pátek 25. června. Svátek má Ivan.

ČSOB dostala pokutu za poškozené bankovky

Banky 17.12.2014 | 07:42 0 Komentářů

ČSOB odmítla přijmout a vyměnit poškozené bankovky. Výše pokuty stanovená Českou národní bankou byla stanovena na 300 tisíc. Pro banku je případ citlivý i proto, že se týká spolupráce s Českou poštou, která je pro ni klíčovým partnerem.

ČNB se nelíbí, že banka na svých obchodních místech a pobočkách České pošty odmítala přijmout a vyměnit poškozené bankovky. Pobočky České pošty fungují zároveň jako pobočky Ery a Poštovní spořitelny, které patří do ČSOB. A jelikož ČSOB je institucí, která má povinnost vyměňovat poškozené bankovky a mince všude tam, kde provádí pokladní operace, a přitom to nedělala, porušila podle ČNB zákon.

Případ začal v roce 2011, kdy si centrální bance stěžovalo několik lidí, že jim na různých pobočkách České pošty nechtěli přijmout a vyměnit opotřebené peníze. ČNB vyzvala ČSOB, aby to napravila. Ta ovšem tvrdila, že zákon o oběhu bankovek a mincí neporušila. Právních stanovisek si obě instituce vyměnily několik. „Podstatou věci je rozdílný názor na rozsah povinností vyplývajících ze zákona o oběhu bankovek a mincí na přepážkách České pošty,“ shrnul problém šéf komunikace banky Hany Farghali. 

Bankovní rada proto pověřila pracovníky ČNB, aby přinesli víc důkazů. Ti se tak na podzim roku 2013 vydali do terénu na kontrolu. Narazili několikrát, například na jedné z pošt na Praze 1, kde se snažili na Era účet vložit v hotovosti poškozenou tisícovku, ze které asi třetina chyběla. „Pracovnice přepážky a další pracovnice, která byla v zácviku, odmítly tuto bankovku přijmout s odůvodněním, že nejsou banka. Dále uvedly, že tuto bankovku nevymění žádná jiná banka, pouze ČNB,“ píše se v odůvodnění rozhodnutí ČNB o pokutě.

Během jiné kontroly na hlavní pražské poště pak pracovnice přepážky odmítla přijmout vypranou a natrženou dvousetkorunu s tím, že by jí musela uhradit ze svého. Na dvou kontrolovaných pražských pobočkách Ery a Poštovní spořitelny bankéři odmítli přijmout vyprané bankovky s chybějícími růžky s tím, že je vymění pouze ČNB.

Zaplatíme, proškolíme

Za toto pochybení mohou být instituce potrestány až milionovou pokutou. ČSOB dostala původně půlmilionovou sankci s tím, že do tří měsíců má zjednat nápravu. V odvolání se ale domohla snížení peněžitého trestu a prodloužení lhůty na proškolení lidí. Pokutu zatím nezaplatila, má na to ještě pár týdnů čas. „Pokutu uhradíme v zákonné lhůtě,“ prohlásil Farghali.

Situaci musí banka napravit do devíti měsíců, tedy do konce srpna roku 2015. Zatím se však řeší, jak. „Rozhodnutí ČNB v současnosti velmi důkladně analyzujeme a zatím je předčasné mluvit o jeho konkrétních dopadech. Budeme hledat cesty dalšího postupu ve spolupráci s Českou poštou i Českou národní bankou a věříme, že najdeme akceptovatelné řešení pro všechny zúčastněné,“ byl stručný Farghali.

Sdílnější nebyl ani ředitel odboru komunikace pošty Matyáš Vitík: „O zmíněné záležitosti víme, zabýváme se jejím řešením, přestože se primárně netýká České pošty, ale našeho aliančního partnera. V momentě, kdy bude existovat řešení tohoto problému, o něm můžeme informovat. V současné chvíli se jedná o pracovní verze, popis finálního postupu je tak nyní předčasný i vzhledem k tomu, že ČNB požaduje nápravu do srpna 2015.“

Aspoň na jedné přepážce

ČNB má ale jasno. Podle její mluvčí Kateřiny Bartůškové se opatření má týkat všech poboček České pošty, na kterých jsou na účet ČSOB prováděny pokladní operace. „Co se týče počtu konkrétních přepážek, pak postačí na příslušné pobočce přepážka alespoň jedna, na kterou bude žadatel o výměnu nasměrován,“ doplnila.

Pro banku je případ citlivý. Česká pošta je totiž jejím klíčovým partnerem a vzájemný kontrakt končí v roce 2017. Kdo bude poskytovat finanční služby na poštách od roku 2018, není jisté, výběrové řízení zatím nebylo ani vypsáno. Může to být opět ČSOB, ale i jiná banka. Pošta by si také mohla zřídit svoji banku.

Pokud by ČSOB o partnerství přišla, Poštovní spořitelna a Era by ztratily výraznou konkurenční výhodu spočívající v nejširší tuzemské pobočkové síti. Z více než tří tisíc míst, kde si mohou klienti vyřídit své finanční záležitosti, by jich zbylo jen asi sedm desítek. ČSOB má také tu výhodu, že její klienti jsou zatím jediní, kteří mohou na poště platit kartou.

Zdroj: ČTK, iDNES.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.