CZK/€ 24.360 -0,04%

CZK/$ 22.587 +0,28%

CZK/£ 28.457 +0,05%

CZK/CHF 25.830 +0,20%

26. 09. 2023

0 komentářů

CRIF: V srpnu v Česku v letošním roce poprvé přibylo podnikatelů

 

V srpnu začalo v České republice podnikat 6 603 lidí, o 1 240 více než v červenci. Činnost naopak ukončilo 5 316 fyzických osob podnikatelů (FOP), zatím nejméně v tomto roce. Díky poměrně vysokému počtu nových podnikatelů a nižšímu počtu těch, kteří podnikání ukončili, se v srpnu zvýšil celkový počet podnikatelů v Česku, poprvé v tomto roce. Konkrétně jejich čistý přírůstek činil 1 287. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF – Czech Credit Bureau a dat portálu www.informaceofirmach.cz

Loading 

„Zatímco od října loňského roku každý měsíc ubývaly jednotky až vyšší desítky tisíc podnikatelů, letos v srpnu byl poprvé v tomto období zaznamenán přírůstek. Ten je sice v porovnání se stejným obdobím v minulých třech letech stále zhruba poloviční, ale je předzvěstí ustálení podnikatelského prostředí v Česku,“ uvedla Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF Czech Credit Bureau.

V souvislosti s tím se v srpnu zvýšil také počet nových podnikatelů v poměru k těm zaniklým. Zatímco průměr za prvních osm měsíců roku je 2 noví podnikatelé na 10 zaniklých, v srpnu už na 10 zaniklých připadlo 12 nových.

Od začátku roku zahájilo podnikání 49 589 lidí a 260 115 jich podnikání ukončilo. Celkem tak v Česku letos ubylo 210 526 podnikatelů. Většina ze zaniklých podnikatelů živnostenské oprávnění již nevyužívala, takže dopady nejsou zásadní a šlo spíše o očištění od neaktivních podnikatelů.

„Výrazný úbytek podnikatelů v letošním roce také částečně vyrovnává vysoký počet lidí, kteří s podnikáním začali. Od začátku roku ke konci srpna jich bylo bezmála 50 tisíc, což je nejvíce v posledním desetiletí,“ uvedla Věra Kameníčková.

Nejvíce lidí od začátku letošního roku ke konci srpna vstoupilo do podnikání v Praze (8 315), v Ústeckém (6 608) a v Jihomoravském kraji (5 600). Nejvíce osob ukončilo podnikání v Ústeckém kraji (31 433), v Praze (31 262) a v Jihomoravském kraji (27 322). Meziročně se počet nových podnikatelů zvýšil ve většině krajů. Největší růst zaznamenal Pardubický (o 9 %), Středočeský (o 8 %) a Karlovarský kraj (o 7 %). Oproti loňsku se snížil počet nových podnikatelů pouze na Olomoucku, a to jen o 1 %.  

REKLAMA

V rámci základních odvětví začalo nejvíce lidí od začátku roku ke konci srpna podnikat ve zpracovatelském průmyslu (6 903), ve stavebnictví (6 631) a v profesních vědeckých a technických činnostech (5 875). Počet nových podnikatelů meziročně nejvíce narostl v odvětví zemědělství a lesnictví (+8 %). Nejvíce se snížil v odvětví nakládání s nemovitostmi, a to o 26 %.

Většina zaniklých podnikatelů (59 %) byla ve věkové skupině 61 a více let, pouze 2 % se na zánicích podílela nejmladší skupina 18 až 30 let. I přes výrazný nárůst počtu podnikatelů, kteří se letos rozhodli své podnikání ukončit, se jejich věkové složení oproti loňsku výrazně neměnilo. Platí, že čím vyšší věková skupina, tím větší je její podíl na počtu zániků.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Nástrahy světa korporátních dluhopisů. Vyhněte se podvodu, než bude pozdě

Investice do korporátních dluhopisů jsou tradiční cestou, jak dosáhnout stabilních výnosů, avšak v dnešním ekonomickém prostředí se stává stále důležitějším faktorem rozpoznat rizika spojená s tímto typem investice. Nedávný rozmach firemních dluhopisů v České republice přinesl na trh novou úroveň složitostí a výzev. Nový nástroj, srovnávač firemních […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 12. 2023

Příští rok přinese všem dohodářům řadu výhod. Co to ale znamená pro zaměstnavatele?

Letos na podzim byla vydaná dlouho projednávaná novela zákoníku práce, která vstoupila od 1.října 2023 v platnost. Pro zaměstnavatele to znamená řadu změn, zejména pokud mají uzavřené pracovní smlouvy se svými zaměstnanci na DPP a DPČ. Znamená to konec dohodářů, anebo k tomu budou zaměstnavatelé přistupovat sportovně?

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 11. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *