Pátek 06. srpna. Svátek má Oldřiška.

ČR s nejnižším dluhem za posledních 11 let

Státní rozpočet 01.04.2020 | 07:57 0 Komentářů

Výsledky hospodaření veřejného sektoru za loňský rok vytvářejí dobrou výchozí základnu pro fiskální expanzi, kterou stát hodlá bojovat s důsledky koronavirové nákazy.
Celý veřejný sektor loni hospodařil s přebytkem odpovídajícím 0,3 % HDP. Ve srovnání s předchozími třemi léty je to nepochybně horší výsledek, avšak stále to bylo zejména díky přebytkovému hospodaření municipalit kladné číslo. Naproti tomu hospodaření vlády skončilo – jak už ukázal státní rozpočet za rok 2019 – vyšším schodkem. Vývoj výdajů naznačil jasné priority veřejné sféry, a sice finanční posílení sociální oblasti a navyšování platů veřejných zaměstnanců.

Za pozitivní považujeme pokračování investic veřejného sektor, které se v loňském roce vyšplhaly na 248 mld. korun. V absolutní částce šlo o nejvyšší investice veřejného sektoru od roku 1999 (delší řada není k dispozici). V poměru k HDP byly tyto investice nejvyšší za poslední 4 roky.

Veřejnému sektoru se i v loňském roce podařilo snížit relativní zadlužení, tentokrát na necelých 31 % HDP a ČR tak nepochybně patřila v rámci celé EU mezi nejméně zadlužené země. Nižší dluh měla naposledy v roce 2008, tedy na začátku první velké recese. Nyní má proto dobrou startovací pozici při počínající fiskální expanzi, která sice povede k rychlejší kumulaci dluhů, ale na druhou stranu dává šanci pro rychlejší návrat do „normálu“.

Petr Dufek
Finanční trhy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.