CZK/€ 23.490 -0,26%

CZK/$ 21.598 -0,16%

CZK/£ 26.717 +0,02%

CZK/CHF 23.563 -0,31%

09. 12. 2021

0 komentářů

Co způsobilo poslední propad ceny bitcoinu?

 

První prosincový víkend zaznamenal kurz bitcoinu k americkému dolaru hluboký propad, a to až ke 42 000 amerických dolarů za jeden bitcoin. Přitom ještě před víkendem se jeho cena na burzách pohybovala okolo 57 000 amerických dolarů. K nastalé situaci přispěl sled událostí na světových trzích, přičemž finální propad následně zpečetila tzv. likvidační kaskáda pákových obchodů.

Loading 

Hodnota bitcoinu dosahovala maxima v listopadu, kdy se jeden bitcoin prodával za 69 000 amerických dolarů. Vývoj však postupně začal nabírat opačný kurz i proto, že tradičnější investiční trhy přicházely o svou likviditu; v Číně šlo o důsledek krize okolo realitního developera Evergrande, v USA došlo ke zvýšení nezaměstnanosti a k rekordnímu průměru prodaných akcií, kterých se zbavovali miliardáři a šéfové velkých firem. Napříč EU i USA se navíc zvyšovaly úrokové míry a FED oznámil omezení vykupování firemních dluhopisů. Snížení likvidity na trzích se většinou negativně odrazí na více spekulativních aktivech jako první.

Likvidační kaskáda

Nedávné dosažení cenového maxima vedlo k optimismu. Mnoho investorů očekávalo další překonání historického maxima. Otevřeli si proto tzv. long pozice (spekulace na růst) v pákových obchodech, jejichž celkový objem dosáhl 22 miliard amerických dolarů. „Přeneseně řečeno, příliš velké množství otevřených pozic znamenalo, že si řada investorů nepřipouštěla možnost propadu ceny. S vidinou vyšších zisků si půjčili část investičního kapitálu od burzy, což je riskantní. Pokud totiž trh nenásleduje jejich investiční záměr,
o půjčený kapitál přicházejí. Aktiva, o kterých je řeč, jsou následně vypuštěna na trh. Odborně
říkáme, že kontrakt byl zlikvidován. A pokud jsou pozice v pákových obchodech zlikvidovány ve velkém množství, zvýší se nabídka trhu, což vede ke snížení ceny.
V důsledku řetězení zavírání velkého objemu obchodů na páku dochází k tomuto kaskádovému efektu
,“ přibližuje aktuální situaci Václav Holler, zakladatel a CEO společnosti CRYFIN.

Velrybí efekt na kryptoměnovém trhu

V prvotním pozvolném snižování kurzu bitcoinu naopak vycítili příležitost velcí investoři, kteří chtěli levně nakoupit. Pomocí obchodování signifikantních objemů aktiv, jejichž pohyb dokáže hýbat trhem, snižovali cenu, aby vyvolali právě výše zmiňovanou likvidační kaskádu. Těmto investorům se přezdívá „bitcoinové velryby“. Podle Hollera dokážou trh ohýbat pomocí velkého množství bitcoinů, které prodávají z peněženek, vytvořených právě pro tento účel. „Z jednorázových peněženek bylo prodáno přes 120 000 bitcoinů. Tuto metodu známe pod termínem stop-hunting, kdy investiční velryby vytvoří řadu objednávek pro prodej tak, aby v jejich důsledku došlo k aktivaci stop-loss pozic – tedy pozic, kdy dochází k zastavení ztrát. Jinak řečeno – jejich cílem je odprodání přesně takového objemu, který spustí již zmiňovanou kaskádu. Proto jsme byli 3. a 4. prosince letošního roku svědky výrazného propadu bitcoinu na všech trzích.“

Zdroj: společnost CRYFIN & Glassnode

Graf 1: V důsledku sražení ceny byla burzami okamžitě uzavřena velká část pozic. Z hlediska objemu se snížila hodnota všech otevřených futures kontraktů na bitcoinu přibližně o 25 % (o 5,4 mld. USD z 22 mld. USD na hodnoty kolem 16 mld. USD). Pro srovnání – v červnu a červenci se tyto hodnoty pohybovaly přibližně mezi 11 až 12 mld. USD. Investoři
a velryby pak po vyvolaném propadu až k 42 000 USD za bitcoin nakupovali ve velkém. Trh se ustálil na hodnotách mezi 47 000 až 49 500, což znamená okamžitý výnos až 18 % doslova přes noc (ve středoevropském časovém pásmu).

 

 Další vývoj

Masivní odprodej investorů z retailu je také nepravděpodobný, protože průměrná ziskovost peněženek zůstává kolem 33 % oproti 46 % na posledním maximu. Vybírání zisků je tudíž méně pravděpodobné.

Jak závěrem konstatuje Václav Holler, právě hromadění objemů v doposud nepoužitých peněženkách či důsledné sledování otevřených pozic u futures kontraktů lze v budoucnu po dosažení dílčího maxima ceny bitcoinu využít jako indikátory pro detekci podobných událostí. „Nákupy nyní čekáme spíše od institucionálních hráčů než od retailu. V nejbližších dnech lze očekávat cenový pohyb mezi 44 000 a 50 000 dolarů za bitcoin. V případě proražení hranice 50 000 dolarů za bitcoin by mohl nastat růst. V současnosti je ale klíčové udržení hodnoty kurzu bitcoinu nad 40 000 amerických dolarů,“ uzavírá Holler.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Kryptoměny zaznamenaly průlom

Kryptotrhy zaznamenaly minulý týden průlom a bitcoin dosáhl nejlepšího výkonu od začátku roku 2021. Vzhledem k přetrvávající nejistotě na širších kapitálových trzích je však stále příliš brzy na to, abychom mohli říci, že jsme z nejhoršího venku.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *