Úterý 27. července. Svátek má Věroslav.

Co potřebuje japonská ekonomika?

Makro 23.01.2015 | 12:48 0 Komentářů

Pro japonskou ekonomiku je klíčový růst mezd, jenž by podpořil domácí spotřebu a vykompenzoval negativní dopady vyšších daní. Tokio loni v dubnu přistoupilo ke zvýšení DPH z 5 na 8 procent. Poté se země dostala do recese, a to i navzdory masivním monetárním a fiskálním stimulům, jež byly ekonomice poskytnuty.

Po propadu HDP a maloobchodních prodejů se premiér již k dalšímu zvyšování daní neodhodlal, ačkoliv to měl původně naplánované na prosinec 2014. Svůj záměr odložil na duben 2017. Vláda si je vědoma ekonomických zákonitostí a potřeby růstu mezd k naplnění svých záměrů, proto vyzývá firmy k zvyšování platů. Argumentuje tím, že podniky profitují z více než 27 procentního oslabení domácí měny.

V případě Japonska nelze opomínat obrovské zadlužení, jež dosahuje přes 240 procent ročního HDP. Ratingová agentura Moody´s proto reagovala na odklad dalšího zvyšování daní horším hodnocením, které snížila ze stupně  A1 na Aa3. Následně se i agentura Fitch rozhodla dát zemi na sledovací listinu. Agentura S&P nezměnila rating Japonska od února 2011, a tak lze i z její strany očekávat přehodnocení. Horší rating znamená vyšší výpůjční náklady a dražší financování obrovského státního dluhu, což je pro jen (JPY) negativní.  Jak se pod těmito událostmi bude vyvíjet japonský jen v první polovině roku 2015 a další měny si můžete přečíst v analýze.

Michala Moravcová, analytik finančních trhů Bossa CZ

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.