Úterý 09. března. Svátek má Františka.

Co po mizerném průmyslu a zakázkách ukáže německé HDP?

Vývoj ekonomiky 10.02.2020 | 14:16 0 Komentářů

Koronavirus opět bude hýbat obchodováním na začátku týdne. Situace stále zůstává vážná, a proto velká část podniků v řadě čínských provincií pokračuje ve vynucených odstávkách produkce. To vše přes zjevný tlak centrálních autorit na to, aby se lidé co nejrychleji vrátili do práce.

Naše simulace na základě input output tabulek ukazují, že dopad na evropskou ekonomiku nemusí být nebezpečný, pokud bude zasažen primárně čínský sektor služeb (doprava, rekreace, pohostinství). Dopady na Německo jako nejotevřenější evropskou ekonomiku by pak neměly přesáhnout jednu až dvě desetiny procentního bodu na HDP. Poslední zprávy ukazují ovšem na vážnější paralýzu čínské ekonomiky i přesahy mimo ní. FIat Chrysler na konci minulého týdne varoval, že bude muset zcela zavřít svoji produkci v Evropě kvůli výpadkům dodávek z Číny. Pokud by měl čínský koronavirus vyslat další šok napříč globálními průmyslovými řetězci, je to především pro Německo velice špatná zpráva.

Prosincová čísla z průmyslu totiž i bez koronaviru ukázala, že německý průmysl ještě na konci roku 2019 cítil silné dozvuky obchodních válek a nejistoty spojené s brexitem. Německý průmysl padal meziročně o skoro sedm procent a průmyslové zakázky nedopadly o mnoho lépe. V tomto týdnu bude hodně zajímavé sledovat německé HDP za čtvrtý kvartál. Předběžný odhad sice naznačoval stagnaci, ale poslední průmyslový propadák podle našich odhadů ukazuje spíše na pokles (o 0,1 % mezikvartálně). A pokud do tohoto přijde výraznější šok z koronaviru, bude start do roku 2020 pro německé průmyslníky ještě hodně těžký…

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.