CZK/€ 24.730 -0,08%

CZK/$ 23.501 -0,37%

CZK/£ 28.829 -0,07%

CZK/CHF 24.552 +0,46%

08. 06. 2022

0 komentářů

Co může přinést obměna bankovní rady?

 

Miloš Zeman dnes jmenoval nové členy bankovní rady – profesora Jana Fraita, analytičku hospodářské komory Karin Kubelkovou a stávající šéfku národní rozpočtové rady Evu Zamrazilovou, která se stane novou viceguvernérkou. 

Eva Zamrazilová již v bankovní radě působila a má pověst spíše konzervativnější bankéřky, názorově blízké například Václavu Klausovi. Její výroky bezprostředně po jmenování naznačují, že nebude apriori (na rozdíl do nového guvernéra) vystupovat proti dalšímu růstu sazeb  – „Nová bankovní rada bude zárukou kontinuity a zároveň důvěryhodnosti ČNB“. Eva Zamrazilová tak může teoreticky představovat lehce jestřábí hlas v bankovní radě.

Jan Frait již také v bankovní radě působil a je dlouhodobým pracovníkem ČNB  odpovídajícím za finanční stabilitu.  I když se při minulém působení v bankovní radě profiloval více jako holubice, odpovídalo to tehdy zcela jiné makroekonomické situaci. V uplynulých letech se v některých svých odborných textech vymezoval vůči dlouhému odbobí nízkých sazeb, které se promítlo do postupného nárůstu zadluženosti ( https://www.cnb.cz/cs/o_cnb/cnblog/Financni-represe-znovu-na-scene/ ). I když předpokládáme, že bude spíše součástí holubičího tábora, nečekáme, že by apriori vylučoval další měnovou restrikci.

Lehkou neznámou pro trhy může být jméno Karin Kubelkové, která se měnové politice v minulosti výrazněji nevěnovala. Předpokládáme, že vzhledem k svému působení v hospodářské komoře a vazbám na podnikatelský sektor bude spíše advokátkou opatrnějšího postupu vůči zvyšování úrokových sazeb.

Pro trhy je v tuto chvíli špatnou zprávou, že ani jeden ze stávajících členů bankovní rady (Tomáš Niedetzký, Vojtěch Benda), není znovu-nominován. Bankovní rada tak v důležité chvíli prochází výraznou obměnou a hrozí určitá míra diskontinuity v měnové politice a horší čitelnosti ČNB (míra posunu holubičím směrem nebude určitou dobu jasná).  Koruna proto může být v nejbližších týdnech hodně volatilní a vracet se do defenzivy.

Na druhou stranu nedochází k tolik obávané “holubičí revoluci” a  výrazná diskontinuita ve fungování ČNB s jmenováním nových členů podle nás nehrozí. Časem by proto český devizový trh měl pocítit trvalejší úlevu.

REKLAMA

Zvláště pokud bankovní rada ve stávajícím složení ještě sáhne v červnu k dalšímu výraznějšímu růstu úrokových sazeb (poslední výroky odpovídají podle nás pohybu +100 bps na 6,75%) a “nová” bankovní rada sice v druhé polovině roku růst úrokových sazeb zastaví, ale nevyloučí další pohyb směrem vzhůru v budoucnu.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Michl, Rašín a boj s drahotou

Od Rašínova experimentu na poli peněžní a úvěrové politiky uplynulo sto let. Píše se rok 2022 a i dnes lze slyšet, jak klesá víra v to, že koruny a jiné měny jsou a zůstanou uchovatelem hodnoty. Raději rychle koupit potřebné, než to bude ještě dražší. Pouhá slova […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

31. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.