CZK/€ 25.005 +0,04%

CZK/$ 23.223 +0,15%

CZK/£ 29.136 -0,14%

CZK/CHF 25.597 -0,09%

18. 08. 2022

0 komentářů

Co čekat v nejbližších měsících od koruny?

 

Koruna čelí v tomto týdnu prodejním tlakům a její kurz se vrátil nad 24,50 EUR/CZK. To je sice stále pod úrovní, kde ČNB na začátku srpna aktivně intervenovala, vyhlídky na nejbližší měsíce však slibují další zintenzivnění depreciačních tlaků a návrat ČNB na domácí devizový trh. Připomeňme, že od poloviny května již ČNB utratila na podporu koruny přibližně 23 mld. euro, tedy asi 14 % devizových rezerv.

Loading



 

Za prvé, česká měna se dle našeho názoru dostane pod tlak přísnějších globálních finančních podmínek. Ty budou reflektovat jestřábí Fed, který vedle zvyšování sazeb od září zdvojnásobí tempo kvantitativního utahování, stejně jako pokračující normalizaci měnové politiky v eurozóně. Růst sazeb v zahraničí pak bude působit ve směru nižšího úrokového diferenciálu, což sníží atraktivitu koruny v očích zahraničních investorů. Vážným rizikem spojeným s depreciačními tlaky na korunu pak zůstává i geopolitika, zejména scénář zastavení dodávek ruského plynu, který by českou ekonomiku pravděpodobně poslal do recese.

Menší atraktivita koruny však půjde na vrub i slabým domácím ekonomickým fundamentům. Vedle vysoké inflace a záporných reálných úrokových sazeb totiž tuzemskou ekonomiku sužuje i tzv. dvojí deficit, tedy vysoký schodek veřejných financí a zhoršující se bilance běžného účtu. Od začátku roku dosáhl schodek běžného účtu již 86 mld., což přirozeně omezuje poptávku po české měně. Navíc, ani další měsíce nepřinesou v tomto ohledu zásadní obrat k lepšímu vzhledem ke skokově rostoucím cenám dovážených energetických komodit.

Shrnuto, podtrženo, koruna je dle našeho názoru fundamentálně zranitelná a čekáme, že tlaky na její oslabení s nástupem podzimu znovu zesílí. To je ostatně v souladu s prognózou ČNB, vůči které se však bankovní rada na posledním zasedání vymezila závazkem nadále krotit nadměrné kurzové výkyvy. Právě pokračující přítomnost ČNB na devizovém trhu je proto naším základním scénářem, přičemž cenou za kurzovou stabilitu bude pokles devizových rezerv.

Dominik Rusinko
Analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Nejdůležitější body z letošního sjezdu akcionářů Berkshire Hathaway

Letošní sjezd akcionářů Berkshire byl v poněkud utlumené náladě, protože se tentokrát pořádal po dlouhé době bez již zesnulého Charlieho Mungera. Na Buffettovi to bylo poznat. Ovšem i letošní sjezd nabízí investorům velmi cenné poznatky a vhledy do Buffettovi mysli, ohledně trhů a ekonomiky.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

07. 05. 2024

Komentář: Vyšší úrokové sazby nemusí být pro akcie ze své podstaty špatné

Očekávání několikanásobného snížení úrokových sazeb na začátku roku, podpořena obavami z deflace, ustoupila mírnějším prognózám, což vedlo k přehodnocení dynamiky trhu. Navzdory obavám z růstu úrokových sazeb nabízí zkušení investiční stratégové uklidňující výhled. Odborníci tvrdí, že by se investoři navzdory všeobecnému přesvědčení neměli obávat vyhlídek na růst […]

Text: Redakce

07. 05. 2024

Průzkum: Polovina Čechů, kteří si nespoří na důchod, na to prostě nemá

Dvě třetiny Čechů si odkládají tak, aby si mohly zpříjemnit důchod. Více než polovina lidí, kteří si z různých důvodů neodkládají, jednoduše nedisponuje dostatkem peněz, a vše obratem využije na živobytí. Ukázal to průzkum, který pro investiční platformu Portu vypracovala agentura IPSOS, zúčastnilo se jej 1050 respondentů.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *