CZK/€ 24.430 -0,27%

CZK/$ 23.229 -0,67%

CZK/£ 28.226 -0,04%

CZK/CHF 25.372 +0,06%

24. 06. 2020

0 komentářů

Co čekat od dnešního zasedání ČNB

 


 

Centrální banka na svém červnovém zasedání po agresivním snížení sazeb pravděpodobně bude “jen” vyčkávat a hodnotit. To však neznamená, že se nebude “na co dívat”.

Přešlapování na místě je logické – nejistota spojená s budoucím vývojem je sice ohromná, ale v současné chvíli není důvod přepisovat poslední prognózu ČNB. A ta počítá se stabilními sazbami v blízkosti nuly pro následující rok a půl. I z posledních vystoupení centrálních bankéřů vyplynulo, že jsou se současným nastavením oficiálních úrokových sazeb spokojeni.

“Přešlapování na místě” však nebude znamenat “pasivitu a nicnedělání”. Centrální banka využije oddychového času pravděpodobně k rozšíření zbrojního arzenálu. Uvnitř centrální banky by měly probíhat debaty o tom, jaký nástroj nasadit v případě, že bude třeba prognózu přepsat negativním směrem. Na seznamu jsou čtyři hlavní nástroje – záporné úrokové sazby, nový kurzový závazek, nebo česká verze kvantitativního uvolňování či TLTRO (programu na dodávání dlouhodobé likvidity). Centrální banka by dnes mohla naznačit, jakým směrem se analýzy a interní debaty ubírají.

Z našeho pohledu jsou nejméně pravděpodobným nástrojem záporné sazby, které už byly v minulosti centrální bankou “zavrženy” a i dnes proti nim panuje značný odpor. Nejpravděpodobnější je naopak česká verze TLTRO nebo kvantitativního uvolňování – to by mohlo přijít na řadu v případě, kdy by nová vlna pandemie souběžně zvýšila tlak na český rozpočet a nastartovala odliv zahraničního kapitálu. Centrální banka by jimi mohla mírnit nárůst rizikových přirážek na dluhopisovém trhu, které by se jinak přenášely i do ceny peněz pro domácnosti a podniky.

Určitý otazník však stále visí nad posledním nástrojem – v minulosti již nasazeným kurzovým závazkem (intervencemi proti koruně). Z našeho pohledu dnes nové “oslabení koruny” nedává velký smysl. Charakter krize je jiný než v roce 2013 a daleko větší část exportérů je zajištěna. Tak to vidí také řada členů bankovní rady, ovšem pravděpodobně ne všichni. I proto budou dnes trhy hodně citlivé na jakékoliv komentáře ke koruně – česká měna je ostatně v tuto chvíli viditelně silnější, než předpokládala poslední květnová prognóza.

REKLAMA

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Odolnost, refinancování a riziko recese – investiční výhled na čtvrtě čtvrtletí

Trhy zatím prokázaly odolnost vůči hrozbě recese. Není však zdaleka jisté, že tomu tak bude i nadále. Poslední čtvrtletí bývá předzvěstí toho, co přinese rok následující. Společnost Fidelity International nastiňuje tři témata, která budou provázet trhy na cestě do roku 2024.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 10. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *