CZK/€ 24.945 +0,20%

CZK/$ 23.341 +0,50%

CZK/£ 29.515 +0,19%

CZK/CHF 26.153 +0,28%

07. 02. 2008

0 komentářů

ČNB zvýšila úrokové sazby o 0,25 procentního bodu

 


 

Zvýšení základních úrokových sazeb o čtvrt procenta bylo ohlášeno v souladu s očekáváním trhu, proto dopad na ekonomiku a pohyb sazeb by neměl být nijak výrazný.

Podle tiskové mluvčí České národní banky Pavlíny Bolfové se zvyšuje také diskontní sazba na 2,75 % a lombardní sazba na 4,75 %. Nové úrokové sazby jsou platné od 8. února 2008.

Faktory, které motivovali bankéře České národní banky ke zvýšení úrokových sazeb byly dány zejména aktuálním zvýšením inflace nad šest procent a také obavou z rizika rostoucích inflačních očekávání a s tím souvisejícíh rostoucích mzdových požadavků zaměstnanců resp. odborů.

"Další vývoj úrokových sazeb v následujícícíh měsících bude záležet hlavně na tom, jaká očekávání si investoři ve svém průměru vytvoří o budoucí měnové politice centrální banky. Podle našeho mínění však cyklus zvyšování oficiálních úrokových sazeb dnešním rozhodnutím již prozatím skončil," komentuje vývoj úrokových sazeb Markéta Šichtářová, ředitelka společnosti Next Finance

Vývoj úrokových sazeb má zasadní vliv na nastavení úrokových sazeb na mezibankovním trhu, který se dále přenáší například do úrokových sazeb produktů poskytovaných tuzemskými bankami – zejména potom se jedná o hypoteční a spotřebitelské úvěry a na druhé straně depozitní produkty jako jsou běžné, spořící a termínované účty.

REKLAMA

O úrokových sazbách na svém dnešním zasedání jednala také Evropská centrální banka, která však na rozdíl od českých bankéřů sazby ponechala na stávající úrovni.

Zdroj: ČNB, Patria Online

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářůDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *