CZK/€ 24.660 +0,10%

CZK/$ 25.565 +0,12%

CZK/£ 27.628 +0,20%

CZK/CHF 25.946 +0,64%

23. 06. 2021

0 komentářů

ČNB zvýší sazby a naznačí jejich další růst

 

Česká národní banka dnes pravděpodobně bude následovat včerejší rozhodnutí maďarské MNB a poprvé po startu pandemie zvýší úrokové sazby. Střední Evropa se tak dostává do hledáčku investorů jako místo, kde se probíhající inflační vlna bere vážněji než v eurozóně. A to po právu. Jak už jsme psali na začátku týdne, riziko průsaku dnešní vysoké výrobní inflace do mzdových vyjednávání je na přehřívajícím se českém pracovním trhu výrazně vyšší než ve většině zemí eurozóny. 

Česká výrobní inflace zejména kvůli rychle zdražujícím kovům a energeticky náročným výrobám dosáhla v květnu skoro desetiletých maxim, zatímco počet nezaměstnaných oproti očekávání centrální banky oproti začátku roku setrvale klesá. Zejména firmy ve stavebnictví a v částech průmyslu hlásí nedostatek pracovníků jako jeden z hlavních problémů. I když spotřebitelská inflace se zatím výrazně neodchyluje od poslední prognózy (2,9 % v květnu), rychle rostoucí výrobní ceny a napjatý trh práce jsou samy o sobě dostatečným důvodem pro start normalizace měnových podmínek.Zvlášť ve chvíli, kdy se zdá, že pandemická situace začíná být v Česku (alespoň s výhledem na léto) pod kontrolou a ani koruna není o moc silnější, než uvádí poslední dubnová prognóza. Ta předepisuje centrálním bankéřům zvyšování úrokových sazeb od poloviny letošního roku a velká většina bude chtít dnes tohoto “volání” uposlechnout.

Počítáme s tím, že ČNB dnes zvýší úrokové sazby o 25 bps a doručí trhům relativně jestřábí komentář ukazující na pokračování růstu sazeb. Sami v tomto roce očekáváme ještě jeden růst sazeb v listopadu a pak dva až tři růsty sazeb v příštím roce. Poslední prognóza předepisuje ještě rychlejší růst sazeb (4x v roce 2020 a 3x v roce 2021). Tomu v tuto chvíli nevěříme zejména s ohledem na pokračující pandemickou nejistotu směrem k podzimu a zimě 2021/2022.
Pokud nicméně dnes ČNB vedle růstu sazeb doručí trhům i jestřábí komentář, může to pomoci výnosům na krátkém konci české křivky ještě vzhůru a pro korunu to bude bezesporu plus. To ovšem za předpokladu, že na globálních akciových trzích vydrží slušná nálada z posledních dvou dní.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Štěpánek: ECB proplouvá mezi Skyllou a Charybdou vysoké inflace a nebezpečím fiskální havárie

Evropská centrální banka (ECB) je v mimořádně složité situaci – udržet soudržnost eurozóny a přitom bojovat s vysokou inflací. Na to, jak se ECB daří s těmito výzvami bojovat, odpověděl redakci Investujeme.cz Pavel Štěpánek, hlavní ekonom společnosti Fondee a bývalý člen bankovní rady ČNB.

Text: Milan Vodička

Foto: Fondee

21. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.