Středa 23. září. Svátek má Berta.

ČNB zřejmě ponechá ve čtvrtek sazby beze změny, shodují se analytici

Banky 04.02.2019 | 10:12 0 Komentářů

Bankovní rada České národní banky (ČNB) podle analytiků zřejmě na čtvrtečním zasedání úrokové sazby nezvýší. Opatrnějšímu utahování měnové politiky nahrává především vývoj v zahraničí. Výsledek únorového zasedání je přesto velmi nejistý.

„Zatímco v první polovině ledna chodily od centrálních bankéřů celkem jednoznačné vzkazy, že sazby budou v únoru zvýšeny, tak druhá polovina ledna se nesla od členů bankovní rady ve znamení zvýšené opatrnosti. A vše nasvědčuje tomu, že mezi členy bankovní rady bude 7. února hodně živá debata s obtížně predikovatelným výsledkem,“ uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

„Ačkoli ještě před dvěma týdny trh spíše očekával, že únorové jednání ČNB přinese další zvýšení sazeb, nedávné komentáře představitelů centrální banky naznačují, že bankovní rada z titulu méně příznivých dat přicházejících ze zahraničí zvolí opatrnější přístup a s dalším růstem sazeb prozatím počká,“ uvedl i hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Během ledna se pro zvyšování sazeb vyjádřili členové rady Vojtěch Benda a Aleš Michl. Zvyšování sazeb by spíše odložil Oldřich Dědek a Tomáš Holub. Podle viceguvernéra Tomáše Nidetzského jsou šance na zvyšování sazeb vyrovnané.

Zvyšování sazeb nahrává podle Jakuba Seidlera slabší koruna a napjatá situace na českém trhu práce. Na druhou stranu méně příznivý výhled globální ekonomiky a pokles cen ropy hovoří pro ponechání sazeb. „Únorové jednání ČNB tak nakonec není ani tolik o tuzemské ekonomice, ale spíš o vnímání rizik spojených s vývojem v zahraničí, který může členy bankovní rady nabádat k opatrnějšímu utahování měnové politiky,“ dodal Jakub Seidler.

„Za dané situace nepřistoupí ČNB na svém únorovém jednání ke zvýšení sazeb. Zda dojde ke zvýšení sazeb v tomto roce později, zůstává otevřenou otázkou. Každopádně předpokládám, že ČNB letos nezvýší sazby víc než dvakrát,“ dodal hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.