Pondělí 17. ledna. Svátek má Drahoslav.

ČNB vydala upozornění pro veřejnost v souvislosti s tokeny a s prezentací XIXOIO

Investice 06.12.2021 | 11:09 1 Komentář

Česká národní banka vydala upozornění pro veřejnost na rizika spojená s nabídkami zhodnocení finančních prostředků prostřednictvím alternativních investičních produktů, jako jsou tokeny nebo participace, které jsou někdy podpořené silnou mediální prezentací.

Virtuální tokeny nejsou investičními nástroji ve smyslu finanční regulace. Investice do nich tak nepodléhají dohledu České národní banky. Dohledu České národní banky rovněž obvykle nepodléhají ani investice do podílů (participací) na úvěrech, jejichž výnos se odvozuje od výnosu z podkladových úvěrů, případně z nájmů úvěrovaných nemovitostí apod. Tyto obchodní modely bývají často označovány jako tzv. crowdfundingové.

ČNB také vydala své upozornění k prezentaci společnosti XIXOIO, která může vzbuzovat mylný dojem, že její obchodní model a její podnikání byly Českou národní bankou schváleny, povoleny nebo alespoň zčásti regulovány. Společnosti XIXOIO a.s. nebylo uděleno žádné povolení České národní banky k podnikání na finančním trhu.

Jeden komentář: “ČNB vydala upozornění pro veřejnost v souvislosti s tokeny a s prezentací XIXOIO”

  1. Lenka Keehnen napsal:

    Rádi bychom touto cestou připojili taktéž vyjádření pana Watzke, které je uveřejněno jakožto reakce na LinkedIn příspěvek na profilu ČNB.

    „Vážené dámy a pánové,
    s vyjádřením můžeme jen souhlasit. Podobně tak s vyjádřením Ministerstva financí, které varuje před nákupem Tokenu a coinu. Dovolím si připomenout, že jsme již v roce 2018 pořádali dvoudenní konferenci pro bankéře, firmy a investory ve Slovanském domě (https://www.bacca.io/konference/), na kterou jsme pozvali špičky z celého světa i z naší země. Cílem bylo upozornit na fatální stav a nepřipravenost naší země na přicházející trend související s kryptoaktivy. XIXOIO zde představilo řešení, kterým je regulace procesu, jejímž cílem je emise Tokenu vázaného k projektům firem tak, aby bylo dosaženo konsensu mezi českým pravém, demografickými zvyklostmi a technologií, protože zde zcela chybí regulatorní rámec, o který se firmy mohou opřít. Jedinou možností, jak to udělat správně a ve své zemi/ neschovávat se v jiných, je penetrovat ČNB tzv. Kvalifikovanými dotazy a na základě nich systém regulace vystavěný podle českého práva a platných zákonu, realizovat. XIXOIO na tento fatální stav upozorňuje řadu let. Na toto téma a jak to dělat správně jsem také napsal knihu a dal ji na trh ZDARMA: https://www.tokenizace.cz“

    Dále jsme také uveřejnili článek, v němž reagujeme na vyjádření České národní banky a Ministerstva financí České republiky. https://www.xixoio.com/blog/reakce-na-prohlaseni-ceske-narodni-banky/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.