Úterý 30. listopadu. Svátek má Ondřej.

ČNB: Trh práce se přehřívá a tlačí na růst cen

Banky 13.07.2018 | 14:26 0 Komentářů

Trh práce se v Česku přehřívá a vytváří inflační tlaky. Důvodem je vysoký růst mezd. Z dnes zveřejněného záznamu jednání České národní banky (ČNB) také vyplývá, že domácí ekonomika na rozdíl od vnějšího prostředí nepředstavuje zdroj nejistot.

Indikátory z trhu práce svědčí o jeho pokračujícím přehřívání. Zaměstnanost v prostředí silné poptávky po práci dále výrazně rostla a překonala prognózu,” stojí v záznamu z jednání ČNB. Růst mezd podle očekávání v prvním čtvrtletí dále zrychlil.

Poslední vývoj zahraničních výrobních cen, ve kterém se projevuje růst cen komodit, je podle členů rady rizikem pro inflaci v krátkém období. Na druhou stranu protiinflačním rizikem v delším horizontu jsou globální nejistoty spojené s rizikem eskalace obchodních válek a dopady brexitu. Nicméně také zaznělo, že v současné době není možné přesně kvantifikovat střednědobý vliv globálních nejistot.

Členové rady také uvedli, že oslabení koruny souvisí s odlivem kapitálu z rozvíjejících se ekonomik do dolarových aktiv kvůli nárůstu globálních nejistot. To může přetrvávat delší dobu. Výkyvy v řádu několika procent v režimu volně plovoucího kurzu jsou ale podle ČNB běžné. Bankovní rada považuje oslabení kurzu koruny ve druhém čtvrtletí spíše za mírné.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.