CZK/€ 25.265 -0,04%

CZK/$ 23.672 -0,38%

CZK/£ 29.357 +0,28%

CZK/CHF 25.977 -0,36%

11. 05. 2020

0 komentářů

ČNB snižuje sazby de facto na nulu. Nejbližší měsíce pravděpodobně ve znamení přístupu „počkejme a uvidíme“

 

Bankovní rada ČNB stihla překvapit ještě před začátkem tiskové konference. Překvapením byl posun zveřejnění měnového rozhodnutí ze 14:30 na 15:15 a posun začátku tiskové konference analogicky z 15:30 na 16:15. Toto již dávalo dopředu tušit, že se rozhodnutí bankovní rady bude lišit od tržního předpokladu. K tomu skutečně došlo, když ČNB snížila hlavní úrokovou sazbu rovnou o 75 bazických bodů na 0,25 % namísto čekávaného snížení o 50 bazických bodů. Koruna na výraznější snížení úrokových sazeb reagovala oslabením až těsně pod hladinu 27,30 CZK/EUR. Po tiskové konferenci zamířila nad úroveň 27,30.

Loading 

Z tiskové konference s guvernérem J. Rusnokem vyplynulo, že snížení sazeb bylo přijato poměrem hlasů pěti ku dvěma, když dva členové bankovní rady hlasovali pro pokles sazeb pouze o 50 bazických bodů. Snížení sazeb se opíralo primárně o novou makroekonomickou prognózu. Zároveň je třeba zdůraznit, že aktuální makroekonomická prognóza je zatížena velmi silnou nejistotou.

Klíčové je, že ČNB počítá jen s pozvolným oživením domácí ekonomiky ve druhé polovině letošního roku i v roce 2021. ČNB letos očekává propad ekonomiky o 8 %, což je jednoznačně pesimističtější (lépe možná použít realističtější) odhad než v případě Ministerstva financí či Evropské komise. Na „předkoronavirové“ úrovně hospodářského výstupu se podle ČNB česká ekonomika nedostane ani do konce příštího roku. Hospodářská recese tak tím pádem nebude mít podle ČNB tvar „V“, tj. rychlá normalizace ekonomické aktivity, což samozřejmě implikuje potřebu déletrvajícího uvolnění měnových podmínek. To je také důvod, proč ČNB zveřejnila odhad stability úrokových sazeb těsně nad nulou až do konce příštího roku. Pomalé oživení domácí ekonomiky i vnějšího prostředí rovněž podle ČNB znamená výrazně slabší kurz koruny oproti „předkoronavirovým“ prognózám – nově ČNB počítá s kurzem koruny vůči euru v pásmu 27–28 CZK/EUR až do konce příštího roku. Spotřebitelská inflace s ohledem na domácí ekonomický vývoj zamíří ke 2 %, kde se bude pohybovat i na měnověpolitickém horizontu.

ČNB nově připravuje nástroj na dodávání likvidity některým nebankovním subjektům a rozšíří kolaterál dodávacích repo operací o hypotéční zástavní listy.

Nejbližší budoucnost bude v případě ČNB pravděpodobně ve znamení přístupu „wait and see“ – sazby jsou na nule, ale vývoj inflace ukazuje na stabilizaci kolem 2 % a tak zatím není důvod přistupovat okamžitě k použití nestandardních nástrojů. Jednou z klíčových otázek na nadcházejících zasedáních ČNB bude to, jak v případě potřeby dále uvolnit měnové podmínky. Do hry se tak ve druhé polovině roku může dostat kurzový závazek, záporné úrokové sazby nebo kvantitativní uvolňování, protože sazby již na tzv. technické nule de facto jsou.

REKLAMA

Miroslav Novák

Analytik AKCENTA CZ

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Uplynulý kvartál byl z pohledu světových burz skutečně výjimečný. Řada aktiv významně vzrostla na hodnotě a tato mohutná „rally“ často připomínala technologickou „dot-com bubble“ z konce minulého tisíciletí. Nezůstalo však pouze u technologických akcií, k výšinám se vydalo rovněž zlato nebo stříbro. O čem bylo minulé období na trzích a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 04. 2024

Index českého investora CII750: Podílové fondy zhodnocovaly druhý kvartál v řadě

Za posledních 12 měsíců zaznamenal průměrný český investor zhodnocení v podílových fondech okolo 14,8 %. Vyplývá to z Indexu českého investora CII750, který sestavuje společnost Swiss Life Select. Je zde znatelný trend zlepšujícího se vývoje investic. Zatímco ve třetím kvartálu roku 2023 vykázaly fondy pokles zhruba o […]

Text: Redakce

Foto: Swiss Life Select

05. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *