CZK/€ 25.375 -0,26%

CZK/$ 23.368 -0,07%

CZK/£ 30.067 -0,13%

CZK/CHF 26.446 -0,64%

11. 05. 2020

0 komentářů

ČNB snižuje sazby de facto na nulu. Nejbližší měsíce pravděpodobně ve znamení přístupu „počkejme a uvidíme“

 

Bankovní rada ČNB stihla překvapit ještě před začátkem tiskové konference. Překvapením byl posun zveřejnění měnového rozhodnutí ze 14:30 na 15:15 a posun začátku tiskové konference analogicky z 15:30 na 16:15. Toto již dávalo dopředu tušit, že se rozhodnutí bankovní rady bude lišit od tržního předpokladu. K tomu skutečně došlo, když ČNB snížila hlavní úrokovou sazbu rovnou o 75 bazických bodů na 0,25 % namísto čekávaného snížení o 50 bazických bodů. Koruna na výraznější snížení úrokových sazeb reagovala oslabením až těsně pod hladinu 27,30 CZK/EUR. Po tiskové konferenci zamířila nad úroveň 27,30.

Loading



 

Z tiskové konference s guvernérem J. Rusnokem vyplynulo, že snížení sazeb bylo přijato poměrem hlasů pěti ku dvěma, když dva členové bankovní rady hlasovali pro pokles sazeb pouze o 50 bazických bodů. Snížení sazeb se opíralo primárně o novou makroekonomickou prognózu. Zároveň je třeba zdůraznit, že aktuální makroekonomická prognóza je zatížena velmi silnou nejistotou.

Klíčové je, že ČNB počítá jen s pozvolným oživením domácí ekonomiky ve druhé polovině letošního roku i v roce 2021. ČNB letos očekává propad ekonomiky o 8 %, což je jednoznačně pesimističtější (lépe možná použít realističtější) odhad než v případě Ministerstva financí či Evropské komise. Na „předkoronavirové“ úrovně hospodářského výstupu se podle ČNB česká ekonomika nedostane ani do konce příštího roku. Hospodářská recese tak tím pádem nebude mít podle ČNB tvar „V“, tj. rychlá normalizace ekonomické aktivity, což samozřejmě implikuje potřebu déletrvajícího uvolnění měnových podmínek. To je také důvod, proč ČNB zveřejnila odhad stability úrokových sazeb těsně nad nulou až do konce příštího roku. Pomalé oživení domácí ekonomiky i vnějšího prostředí rovněž podle ČNB znamená výrazně slabší kurz koruny oproti „předkoronavirovým“ prognózám – nově ČNB počítá s kurzem koruny vůči euru v pásmu 27–28 CZK/EUR až do konce příštího roku. Spotřebitelská inflace s ohledem na domácí ekonomický vývoj zamíří ke 2 %, kde se bude pohybovat i na měnověpolitickém horizontu.

ČNB nově připravuje nástroj na dodávání likvidity některým nebankovním subjektům a rozšíří kolaterál dodávacích repo operací o hypotéční zástavní listy.

Nejbližší budoucnost bude v případě ČNB pravděpodobně ve znamení přístupu „wait and see“ – sazby jsou na nule, ale vývoj inflace ukazuje na stabilizaci kolem 2 % a tak zatím není důvod přistupovat okamžitě k použití nestandardních nástrojů. Jednou z klíčových otázek na nadcházejících zasedáních ČNB bude to, jak v případě potřeby dále uvolnit měnové podmínky. Do hry se tak ve druhé polovině roku může dostat kurzový závazek, záporné úrokové sazby nebo kvantitativní uvolňování, protože sazby již na tzv. technické nule de facto jsou.

REKLAMA

Miroslav Novák

Analytik AKCENTA CZ

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Komentář: Jaký dopad by mělo vítězství Donalda Trumpa na trhy?

Po skončení první poloviny roku můžeme konstatovat, že napětí v mezinárodním obchodě se opět zostřuje směrem až k obchodní válce. V tomto prostředí se blíží kvapem prezidentské volby v USA. Po nedávném atentátu na Donalda Trumpa můžeme konstatovat, že zvolení tohoto prezidentského kandidáta začíná být vysoce pravděpodobné. Jaké jsou aktuální ekonomické […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 07. 2024

USA jsou v režimu fiskální dominance. Co to znamená pro investory?

Americká ekonomika se zdá být výrazně méně ovlivnitelná vyššími úrokovými sazbami v současném hospodářském cyklu. To potenciálně implikuje, že i následné snižování úrokových sazeb pozbude velkých účinků. Tento jev lze vysvětlit tím, že Spojené státy jsou nyní v režimu fiskální dominance. Tento režim nastává, když veřejný dluh […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 07. 2024

Trhy klamou silným růstem, za ním se skrývá vcelku znepokojivý příběh

Americké akciové trhy jako celek nejsou nyní levné, na tom se shodne drtivá většina expertů. Vlastně na historické poměry jsou spíše drahé. Například Shiller PE ratio (poměr zisků k ceně akciového indexu S&P 500 ošetřený o inflaci) je nyní roven 36,3, což je za posledních více než […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *