CZK/€ 24.740 +0,16%

CZK/$ 23.154 +1,09%

CZK/£ 29.386 +0,51%

CZK/CHF 25.959 +1,59%

07. 05. 2020

0 komentářů

ČNB sníží sazby a odkryje míru svého pesimismu

 

Hlavní událostí dnešního dne bude nepochybně zasedání bankovní rady ČNB, od kterého se čeká nejenom snížení sazeb o dalšího půlprocentního bodu, ale také nová prognóza a případně i osvětlení záměrů centrální banky na dluhopisovém trhu. Bankovní rada už od února, kdy ještě svoji hlavní úrokovou sazbu naposledy zvýšila na 2,25 %, repo sazbu ve dvou krocích zkrátila na aktuální jedno procento. V mezičase se však ekonomická situace doma i v zahraničí ještě výrazně zhoršila, a tak ČNB může v uvolňování politiky ještě dál pokračovat. A jak to vypadá, někteří centrální bankéři se nemusí bránit ani myšlence poklesu repo sazby na tzv. technickou nulu. Otázkou je, zda v bankovní radě převládne tento názor, nebo zda spíš nebude preferovat ponechání si trochu prostoru pro případ ještě dramatičtějšího vývoje ekonomiky. V každém případě rozhodnutí se dozvíme až v 14:30 a později bude i pravidelná tisková konference (15:45).

Loading 


Bankovní rada se nebude rozhodovat pouze na základě nové prognózy, ale k dispozici bude mít i první tvrdá čísla za březen. Už včera byly zveřejněny maloobchodní tržby, které podle očekávání propadly meziročně o 9,3 %. Pokud do maloobchodu započítáme ještě motoristický segment, tak propad tržby překonal dokonce patnáctiprocentní hranici. Výsledky obchodů tak jednoznačně ovlivnily zákazy prodeje ve významné části kamenných prodejen a stánkového prodeje, které jen z části vykompenzovaly expandující internetové obchody. Dnes se k výsledkům maloobchodu přidají ještě čísla z průmyslu. Tentokrát průmysl zasáhl nabídkový šok, k němuž se však může brzy přidat šok poptávkový, protože v rychlý návrat evropských zákazníků k nakupování a firem k investování lze asi těžko věřit, jen tiše doufat. V každém případě po velmi slabých březnových číslech přijdou za měsíc na řadu výsledky ještě tragičtější. Už třeba proto, že automobilový průmysl, tedy největší tuzemský obor, v důsledku odstávek propadl v dubnu zřejmě až o 90 %.

Petr Dufek
Analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

 


Související články

P. Budinský: Bude ČNB bránit dalšímu oslabování koruny?

Pro omezení volatility koruny by bylo žádoucí, aby bankovní rada snižovala úrokové sazby častěji a až na výjimky maximálně o 0,25 procentního bodu. To lze docílit zvýšením počtu  měnově politických jednání z osmi třeba na dvanáct, nebo ještě lépe na omezenou dobu vyhlásit každé zasedání bankovní rady jako měnově […]

Text: Petr Budinský

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *