Středa 26. ledna. Svátek má Zora.

ČNB sází na dolar, analytici více věří euru

Investice 02.05.2019 | 10:25 0 Komentářů

Česká národní banka v loňském roce v rámci správy svých devizových rezerv změnila měnu, ve které drží velkou část rezerv, a to z eur na dolary. Do dolaru ČNB konvertovala více než šest miliard eur (153,8 miliardy korun), což je zhruba pět procent z celkového objemu devizových rezerv v „rukou“ ČNB. Tyto rezervy centrální banka z větší části skoupila během devizových intervencí. Centrální banka tyto informace uvedla ve své výroční zprávě za rok 2018.


V roce 2018 pokračoval přesun části eurových aktiv do amerických dolarů. Ten byl zahájen v roce 2017 z důvodu zachování diverzifikační úlohy amerického dolaru v rezervním portfoliu ČNB poté, co důsledkem devizových intervencí prováděných v eurech výrazně posílilo procentní zastoupení eura v měnové struktuře rezerv,“ uvádí výroční zpráva ČNB.

V průběhu loňského roku se prodeje zastoupení eura v devizových rezervách banky snížily z 66 na 61 procent. Zastoupení amerického dolaru stoupl takřka o třetinu narostlo, a to z 18 na 23 procent.  „Hlavním důvodem je zřejmě optimalizace rozložení měn, ve kterých má banka své měnové rezervy, jelikož analytici spíše sází na růst kurzu eura,“ říká ekonom Cyrrusu Michal Brožka.

Analytici více věří euru. Odborníci, které oslovila agentura Bloomberg v ročním horizontu počítají se zhruba sedmiprocentním posílením eura oproti dolaru.

Zdroj: E15.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.