CZK/€ 24.550 -0,57%

CZK/$ 25.181 -1,03%

CZK/£ 27.816 +0,78%

CZK/CHF 25.676 -0,81%

27. 05. 2021

0 komentářů

ČNB projedná zprávu o finanční stabilitě. Ta by měla být rozhodující pro použití nových nástrojů

 

ČNB tento týden dostala od Poslanecké sněmovny zelenou k tomu, aby mohla nově stanovovat podmínky, ze kterých domácnosti dosáhnou na úvěry na bydlení. Do této chvíle mohla dávat bankám pouze doporučení, nově však budou jí nastavené mantinely právně závazné. Tyto nástroje patří do zbrojního arzenálu řady jiných centrálních bank v Evropě a mají svůj původ ve velké finanční krizi let 2008/2009. Za tou stál právě neudržitelný rozmach hypotečních úvěrů (nejen) v USA. Česka se problém se špatnými hypotékami přímo netýkal, to ovšem neznamená, že se v něm nemůže nafouknout realitně-hypoteční bublina někdy v budoucnu. A k omezení tohoto rizika právě slouží nové právně závazné mantinely na – poměr výše celkové hypotéky k hodnotě nemovitosti (LTV), poměr celkového ročního zadlužení žadatele k čistému příjmu (DTI) a poměr měsíčních výdajů žadatele k jeho měsíčním příjmům (DSTI). 

Je pravda, že i stávající právně nezávazná doporučení ČNB ohledně poskytování hypoték finanční sektor respektoval a na první pohled tak nová právní norma nepřináší žádnou revoluci. Na druhou stranu právním ukotvením nových pravomocí se centrální banka bude bezesporu cítit pevněji “v kramflecích” a nemusí se bát i razantnějších změn v nastavení nástrojů. Větší váhu také bezesporu budou mít nové zprávy o finanční stabilitě – tu nejnovější budou centrální bankéři probírat právě na dnešním setkání. Na jejím základě totiž dochází k rozhodnutí o zpřísnění nebo uvolnění podmínek na hypotečním trhu.

A při pohledu na dnešní vývoj na realitním trhu je pravděpodobné, že dříve nebo později ČNB podmínky pro poskytování hypoték opět zpřísní. Nejistota spojená s pandemií vedla k tomu, že centrální banka drží v tuto chvíli pouze jedno právně nezávazné doporučení na poměr celkové výše hypotéky k hodnotě nemovitosti (LTV na úrovni 90 %). Ukazatele DTI a DSTI v průběhu pandemie nepoužívala vůbec. Takto volné podmínky ve světle rychlého růstu cen nemovitostí – mimo Prahu stále dvouciferných – nízkých hypotečních sazeb budou jistě dříve nebo později pro ČNB neúnosné. I proto bude pro trhy zajímavé, jaká doporučení vyplynou již z dnešní zprávy o finanční stabilitě.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Štěpánek: ECB proplouvá mezi Skyllou a Charybdou vysoké inflace a nebezpečím fiskální havárie

Evropská centrální banka (ECB) je v mimořádně složité situaci – udržet soudržnost eurozóny a přitom bojovat s vysokou inflací. Na to, jak se ECB daří s těmito výzvami bojovat, odpověděl redakci Investujeme.cz Pavel Štěpánek, hlavní ekonom společnosti Fondee a bývalý člen bankovní rady ČNB.

Text: Milan Vodička

Foto: Fondee

21. 09. 2022

Finanční svět v nejistotě, rada kvalitního poradce může být k nezaplacení

Řešit osobní a rodinné finance s profesionálním finančním poradcem se rozhodně vyplatí. Bez něj lidé zpravidla tápou, náhodně skládají finanční produkty, nesledují žádný cíl, ke kterému by měli směřovat. Spolupráce s finančním poradcem ale není jen o nastavení finančního plánu. Stejně významné jsou i pravidelné servisní schůzky, […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

16. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.