Čtvrtek 24. června. Svátek má Jan.

ČNB projedná zprávu o finanční stabilitě. Ta by měla být rozhodující pro použití nových nástrojů

ČNB tento týden dostala od Poslanecké sněmovny zelenou k tomu, aby mohla nově stanovovat podmínky, ze kterých domácnosti dosáhnou na úvěry na bydlení. Do této chvíle mohla dávat bankám pouze doporučení, nově však budou jí nastavené mantinely právně závazné. Tyto nástroje patří do zbrojního arzenálu řady jiných centrálních bank v Evropě a mají svůj původ ve velké finanční krizi let 2008/2009. Za tou stál právě neudržitelný rozmach hypotečních úvěrů (nejen) v USA. Česka se problém se špatnými hypotékami přímo netýkal, to ovšem neznamená, že se v něm nemůže nafouknout realitně-hypoteční bublina někdy v budoucnu. A k omezení tohoto rizika právě slouží nové právně závazné mantinely na – poměr výše celkové hypotéky k hodnotě nemovitosti (LTV), poměr celkového ročního zadlužení žadatele k čistému příjmu (DTI) a poměr měsíčních výdajů žadatele k jeho měsíčním příjmům (DSTI).

Je pravda, že i stávající právně nezávazná doporučení ČNB ohledně poskytování hypoték finanční sektor respektoval a na první pohled tak nová právní norma nepřináší žádnou revoluci. Na druhou stranu právním ukotvením nových pravomocí se centrální banka bude bezesporu cítit pevněji “v kramflecích” a nemusí se bát i razantnějších změn v nastavení nástrojů. Větší váhu také bezesporu budou mít nové zprávy o finanční stabilitě – tu nejnovější budou centrální bankéři probírat právě na dnešním setkání. Na jejím základě totiž dochází k rozhodnutí o zpřísnění nebo uvolnění podmínek na hypotečním trhu.

A při pohledu na dnešní vývoj na realitním trhu je pravděpodobné, že dříve nebo později ČNB podmínky pro poskytování hypoték opět zpřísní. Nejistota spojená s pandemií vedla k tomu, že centrální banka drží v tuto chvíli pouze jedno právně nezávazné doporučení na poměr celkové výše hypotéky k hodnotě nemovitosti (LTV na úrovni 90 %). Ukazatele DTI a DSTI v průběhu pandemie nepoužívala vůbec. Takto volné podmínky ve světle rychlého růstu cen nemovitostí – mimo Prahu stále dvouciferných – nízkých hypotečních sazeb budou jistě dříve nebo později pro ČNB neúnosné. I proto bude pro trhy zajímavé, jaká doporučení vyplynou již z dnešní zprávy o finanční stabilitě.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.