Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

ČNB ponechala sazby rekordně nízko

Banky 02.08.2012 | 13:42 0 Komentářů

Na dnešním hlasování bankovní rada České národní banky rozhodla, že ponechá úrokové sazby beze změny. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,5 %, diskontní sazba na 0,25 % a lombardní sazba na 1,5 %.

Na konci června bankovní rada snížila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Měnověpolitického zasedání bankovní rady České národní banky se zúčastnilo jen šest ze sedmi jejích členů. Na jednání nebyl přítomen guvernér Miroslav Singer.

Repo sazba: základní měnověpolitická úroková sazba ČNB, kterou je úročena nadbytečná likvidita komerčních bank stahovaná ČNB prostřednictvím tzv. dvoutýdenních repo tendrů.

Diskontní sazba: měnověpolitická úroková sazba, která zpravidla představuje dolní mez pro pohyb krátkodobých úrokových sazeb na peněžním trhu. ČNB ji využívá k úročení přebytečné likvidity, kterou banky u ČNB uloží přes noc v rámci tzv. depozitní facility.

Lombardní sazba: měnověpolitická úroková sazba, která představuje horní mez pro pohyb krátkodobých úrokových sazeb na peněžním trhu. ČNB ji využívá k úročení likvidity, kterou poskytne přes noc bankám v rámci tzv. zápůjční facility.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.