CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

05. 11. 2021

0 komentářů

ČNB pokračuje v prudkém zvyšování sazeb. Dočkají se i střadatelé, proti inflaci ale nemají šanci

 

Česká národní banka opět navýšila základní sazbu rychlejším než standardním tempem, a to dokonce o celých 125 bazických bodů. Vyšší úrokové sazby zdražují od jara hypotéky, některé banky už ale navyšují i úroky na vkladových produktech. Výrazněji si ovšem polepší jen střadatelé, kteří jsou ochotni se zavázat k časové fixaci a využít tak termínovaných produktů. V aktuální analýze se věnuje analytik Portu Vratislav Zámiš vlivu zvyšování sazeb ČNB na úroky u vkladů, dopadům na hypoteční sazby a také tomu proč v nejbližší době bez investování i nadále nepůjde dosáhnout reálného zhodnocení.

Loading



 

V ANALÝZE SE DOZVÍTE:

  • U jakých typů vkladů rostly v posledních měsících úroky nejrychleji?
  • Proč banky nezvyšují úroky na spořících účtech tak jako ČNB své sazby?
  • Jak se zvyšující sazby projevují na hypotečních sazbách?
  • A jak mohou občané ČR porážet vysokou inflaci?

Úroky u termínovaných vkladů rostou nejrychleji

Banky již reagují na zvyšování sazeb, a i nadále lze očekávat růst úroků na vkladových produktech. Rychlost tohoto růstu ovšem závisí na způsobu, kterým střadatel peníze ukládá. Zatímco termínované vklady potvrzují silnou korelaci s nastavenými sazbami v ekonomice a banky reagují obecně rychle, úroky na spořících účtech rostou jen velmi pomalu.

Podle posledních zveřejňovaných dat ze strany ČNB se průměrný úrok na nově sjednávaných jednodenních vkladech pohyboval v září okolo 0,1 %, v případě samotných spořících účtů došlo k meziměsíčnímu růstu o jednu setinu na 0,17 %. Termínované vklady s výpovědní lhůtou do 2 let nabízely v září úrok ve výši 0,69 %, což odpovídalo tehdy nastavené základní sazbě ve výši 0,75 %, alespoň před rekordním navýšením na konci měsíce. Přesto v porovnání se zářijovou inflací (4,9 %) nepřinášel ani jeden z produktů reálný výnos a v následujících měsících se na tom nic nezmění.

REKLAMA

Banky se zvyšováním úroků na spořících účtech nebudou příliš spěchat

Banky v České republice mají hned 2 dobré důvody, proč se zvyšováním úrokových sazeb u spořících účtů nespěchat. Při devizových intervencích Česká národní banka ve snaze oslabit korunu nakupovala zahraniční měny. Použité peníze musely nejdříve vzniknout a ČNB tak podle zveřejněných dat od roku 2013 do roku 2017 vytvořila zhruba dva biliony nových korun. Tyto peníze se přesunuly do rozvah bank, které je mohou za nastavené sazby ukládat u ČNB a přímo zvyšovat svůj zisk. Nemají tak příliš důvodů se předhánět v konkurenčním boji o další peníze.

Druhým důvodem je samotné chování střadatelů. Malé navýšení úrokové sazby není příliš dobrou motivací proč pravidelně sledovat nabídky na trhu a ztrácet čas zakládáním nových účtů. Například pokud člověk zhodnocuje 100 000 Kč na spořícím účtu s úrokem 0,3 % p.a. a narazí na banku nabízející úrok 0,8 % p.a., vydělá změnou za rok o 500 Kč navíc. Banky si proto uvědomují, že navýšením úrokových sazeb pravděpodobně jen stoupnou náklady na vyplácení stávajících střadatelů a akvizice několika málo nových klientů tento dodatečný náklad nepokryje. Větší změnu by mohla přinést jedině některá z menších bank, pokud by se rozhodla pro razantnější navýšení úroků. Nejblíže je v tomto směru Trinity Bank, která nabízí úročení na spořícím účtu ve výši 1,58 % p.a., větší banky zatím váhají.

Hypotéky od jara zdražují, éra “levných peněz“ je pryč

REKLAMA

Podle dat České národní banky rostou úrokové sazby u hypoték od letošního dubna a na nastaveném trendu se s největší pravděpodobností nebude v nejbližších měsících nic měnit. Pro kupující nemovitostí tak alespoň na čas končí éra „levných peněz“. Historická data potvrzují, že na navyšování sazeb reagují hypotéky velmi rychle, nebo jako na jaře dokonce s předstihem. V září tak podle dat ČNB došlo k dalšímu meziměsíčnímu zvýšení, konkrétně na průměrnou hypoteční sazbu ve výši 2,37 %.

Inflaci v nejbližší době vklady nepokryjí

Česká národní banka přistoupila k dalšímu prudkému navyšování sazeb zejména kvůli vysoké inflaci. V září totiž ceny rostly meziročně o 4,9 %, což je nejrychlejší tempo od roku 2008. I kvůli stoupajícím cenám energií nebude do konce roku inflace příliš klesat a podle analýzy Portu se bude i nadále pohybovat okolo 5 %. Drobní střadatelé tak reálně ztrácí peníze jak v případě běžných a spořících účtů, tak i v případě termínovaných vkladů – bez ohledu na délku fixace.

Jediným způsobem, jak v této době reálně zhodnotit peníze je investovat. Sazby z vkladů překonává inflace už pátý rok v řadě a dosáhnout reálného zhodnocení na běžných a spořících účtech nebude ještě delší dobu možné.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Mohou investoři najít ziskovost v akciích obranného průmyslu

Investoři často hledají výnosy v akciích obranných společností v období zvýšeného geopolitického napětí, jelikož jsou tyto společnosti připraveny těžit ze zvýšených vládních výdajů na obranu a bezpečnostní opatření. V roce 2024, kdy geopolitické napětí stále pokračuje, by akcie obranných společností mohly být pro investory atraktivní příležitostí. Zde […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 03. 2024

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *