CZK/€ 25.330 -0,26%

CZK/$ 23.782 +0,49%

CZK/£ 29.651 -0,14%

CZK/CHF 26.065 +0,36%

21. 08. 2008

0 komentářů

ČNB podporuje rozvoj finanční gramotnosti

 


 

Učební komplet je možné využít pro výuku ekonomicky zaměřené části Občanské výchovy nebo pro výuku samostatného předmětu zaměřeného na finanční a ekonomickou gramotnost.

ČNB je řadu let odpovědná za dohled nad bankami a stabilitu bankovního sektoru a v roce 2006 převzala odpovědnost za dohled nad celým finančním trhem. Od roku 2008 je ČNB pověřena také péčí o ochranu spotřebitele na finančním trhu. „Zkušenosti ČNB ve všech oblastech, kterými se zabývá, ukazují na nedostatečné povědomí klientů o výhodách, ale zejména rizicích různých služeb a produktů finančních institucí“, říká Eva Zamrazilová, vrchní ředitelka a členka bankovní rady, do jejíž působnosti ochrana spotřebitele patří. „Do kontaktu s finančními službami a s nimi spojenou, často velmi rafinovanou reklamou přitom dnes lidé přicházejí v čím dál tím mladším věku. Z těchto důvodů se ČNB rozhodla nabídnout školám výše uvedenou učebnici, která je dobrým odrazovým můstkem pro seznámení mladých a budoucích klientů finančních institucí s přínosy, ale i nástrahami finančních trhů,“ dodává Eva Zamrazilová.

Učebnice obsahuje nejen vyřešené úkoly pro žáky, ale také velké množství vysvětlujících komentářů pro učitele. Jednotlivá témata jsou v textu podána jednoduchou, moderní a pro žáky i učitele přístupnou a zábavnou formou. „Tento text tak bude dobrým vodítkem i pro učitele, kteří během svého studia nebo následného vzdělávání neměli možnost se finanční a ekonomické problematice důkladněji věnovat,“ doplnila Eva Zamrazilová. Pasáže textu, které se mohou některým učitelům zdát obtížnější, bude možné si vyjasnit během řady navazujících školení v zařízeních pro další vzdělávání pedagogických pracovníků po celé České republice za účasti autorů textu.

ČNB se rozhodla pro tuto učebnici také proto, že jde o první text na trhu, který plně odpovídá tzv. Rámcovému vzdělávacímu programu, kterého se školy musejí při výuce držet. Učebnice splňuje nejen nynější verzi tohoto programu, ale v předstihu vychází vstříc i připravované podobě, kterou pod označením Standardy finanční gramotnosti zveřejnilo společně MFČR, MŠMT a MPO.
 

REKLAMA

Vybraná témata zpracovaná v učebnici:

– debetní/kreditní platební karty, bezúročné období u kreditní platební karty

– aktivum/pasivum, termínovaný vklad, běžný účet, úspory, investice, akcie, stavební spoření

– pojištění

– roční míra výnosu, roční úroková míra, nominální vs. reálná

REKLAMA

– splatnost, jistina

– poplatky

– riziko, likvidita

– inflace

– spotřebitelský úvěr, hypotéka, zástava

REKLAMA

– zastavárna

– RPSN

– nákup na splátky

– fixace úrokové sazby

Ukázky tří stránek textu pracovního sešitu jsou v příloze nebo na adresách:

http://www.cnb.cz/cs/dohled_fin_trh/spotrebitel/financni_gramotnost_ps_ukazka1.pdf

http://www.cnb.cz/cs/dohled_fin_trh/spotrebitel/financni_gramotnost_ps_ukazka2.pdf

http://www.cnb.cz/cs/dohled_fin_trh/spotrebitel/financni_gramotnost_ps_ukazka3.pdf

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *