CZK/€ 24.295 -0,12%

CZK/$ 23.007 -0,52%

CZK/£ 28.268 +0,19%

CZK/CHF 24.651 +0,20%

07. 11. 2019

0 komentářů

ČNB podle očekávání zvolila stabilitu sazeb

 

Česká národní banka dnes nepřekvapila a rozhodla o zachování základní úrokové sazby na úrovni 2 %. Měnová politika tak zůstala stabilní již na čtvrtém zasedání v řadě, poslední změnou bylo zvýšení o 25 bazických bodů v květnu tohoto roku. Od bankovní rady se dnes nic jiného ani neočekávalo a trhy tak touto zprávou nejsou nijak překvapeny. 

V posledních týdnech se několik členů bankovní rady nechalo veřejně slyšet, že z jejich pohledu není vhodná doba k pohybu základní sazby nahoru ani dolů. K tomuto názoru se přikláněli navzdory tomu, že česká inflace se drží v blízkosti horní hranice tolerančního pásma inflačního cíle ČNB, které sahá od 1 do 3 % (poslední známý údaj byl ze září a činil 2,7 %). Jelikož je cílování inflace ze zákona jediným cílem politiky ČNB, nabízela se úvaha o jejím dalším zpřísnění, nicméně proti němu konzistentně hovořily ekonomické argumenty. Významné vývozní trhy již zažívají ekonomické ochlazení (v Německu se dokonce čeká technická recese) a toto se v blízké budoucnosti bude projevovat i v České republice. Kromě toho s sebou tento vývoj přinese i dovoz nízké inflace ze zahraničí a české ceny tak svůj růst zpomalí i bez zásahu bankéřů. Navíc se české ekonomiky vzhledem k její velikosti a otevřenosti bezprostředně dotýkají i zahraniční geopolitická rizika, která se stále nepodařilo zažehnat. I když by tak další zvýšení sazeb bylo v tuto chvíli technicky obhajitelné, mohlo by se to velice brzy ukázat jako unáhlený krok. Centrální banka v takové situaci preferuje konzervativní strategii stability raději než sáhnout ke zvýšení, které by následně musela překotně vzít zpět.

Změnu v nastavení měnové politiky neočekáváme ani v nejbližší budoucnosti. Zpomalování českého hospodářství a sestupná tendence tuzemské inflace si podle nás vynutí příští zásah až ve druhém čtvrtletí roku 2020, kdy ČNB začne sazby snižovat. Tím se přidá k ostatním centrálním bankám ve světě, které již cyklus měnového uvolňování zahájily. Ze světové ekonomiky se nadále množí signály o znatelném zpomalení aktivity, což podle nás bude rostoucí měrou doléhat i na Českou republiku a vyžádá si do konce příštího roku pokles sazeb až na úroveň 1,25 %.

Od dnešní tiskové konference guvernéra Jiřího Rusnoka, která začne v 14:45, očekáváme zopakování předchozí teze o tom, že proinflační tlaky jsou aktuálně vyvažovány mezinárodními riziky a předpokládáme, že nad tímto názorem na zasedání panovala výrazná shoda.
Budeme též zvědavi na nové vydání makroekonomické prognózy ČNB. V ní podle nás najdeme znatelnou korekci odhadu růstu české ekonomiky pro příští rok směrem dolů, jelikož ta předchozí (2,9 %) byla až podivuhodně optimistická. Centrální banka se při tom opírala o předpoklad vynikající kondice ekonomiky eurozóny, kterou ovšem nepozorujeme. Zároveň ČNB podle nás opět posune svou predikci na posilování české měny dále do budoucnosti, jelikož k němu stále nedochází.

Vít Hradil, Analytik Raiffaisenbank

REKLAMA

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Tajemství devizových rezerv a (nez)krocené inflace

Úkoly centrální banky pro příští pětiletku jsou jasné. Vysvětlovat úspěchy přes zjevnou cenovou nestabilitu, udržet stabilitu finanční. (Z)krotit inflaci a vypořádat se s inflační spirálou. Udržet hospodaření národní banky nad vodou. Kdykoli jsou a budou zvýšeny úrokové sazby, národní banka zaplatí za financování držby svých devizových rezerv […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

09. 12. 2022

Komentář: Co by asi řekl Alois Rašín?

Bankéři z japonské Nomury předpovídají české měně finanční krizi. Své tvrzení dokládají erudovanými statistickými a ekonomickými podklady a úvahami. Na obranu koruny přispěchal houf neméně erudovaných českých ekonomů a tvrzení Nomury popírají. Co by k tomu asi řekl Alois Rašín, kdyby měl tu možnost?

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

01. 12. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *