Čtvrtek 09. července. Svátek má Drahoslava.

ČNB po půl roce zvyšuje úrokové sazby

Makro 02.05.2019 | 13:05 0 Komentářů

Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 25 bazických bodů na 2 %. Současně centrální banka rozhodla o zvýšení lombardní sazby na 3 % a diskontní sazby na 1 %. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 3. května 2019.

Poté, co ČNB v listopadu zakončila svou loňskou rallye zvyšování sazeb, si dala půlroční pauzu. Ta byla zapříčiněna nečitelnou situací v zahraničí. ČNB nechtěla riskovat, že bude zvyšovat sazby v předvečer příchodu recese do evropské ekonomiky. Tyto obavy převážily i proinflační tlaky z domácí ekonomiky. V dnešní situaci si ČNB nemůže být vnějším prostředím o moc jistější, nicméně i tak se rozhodla sazby znovu zvýšit,“ uvedl Viktor Zeisel z Komerční banky.

Základní sazba, dvoutýdenní repo sazba, se ocitá nejvýše od začátku února roku 2009. Úvěry by tak čistě z tohoto důvodu měly být v Česku nejdražší v posledním desetiletí. Do hry však vstoupí také jiné faktory, jako jsou například obří devizové rezervy ČNB, vzniklé v důsledku intervence ČNB z let 2013 až 2017. Ty budou sazby například u hypoték držet kolem stávající úrovně tří procent., stejně jako je tam bude držet zatím stále dosti nejistý mezinárodní ekonomický vývoj,“ doplnil Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.