CZK/€ 24.660 +0,10%

CZK/$ 25.565 +0,12%

CZK/£ 27.628 +0,20%

CZK/CHF 25.946 +0,64%

02. 07. 2021

0 komentářů

ČNB odstartovala cyklus rostoucích úrokových sazeb

 

Česká národní banka (ČNB) na svém měnově politickém zasedání minulou středu zvýšila základní úrokovou sazbu z 0,25 % na 0,50 %. 

Dnes zveřejněný zápis z tohoto jednání nabízí podrobnosti týkající se zmíněného rozhodnutí. Již nyní tak víme, že pro zvýšení sazeb o 50 bb hlasoval člen bankovní rady Vojtěch Benda, který se oproti zbytku rady více obává současných proinflačních tlaků. Připomeňme, že Benda dlouhodobě patří k největším jestřábům současné bankovní rady. Zmiňuje také to, že centrální banka na začátku pandemie snížila úrokové sazby více, než bylo nutné k dosažení cíle cenové stability, a nyní si tak může dovolit sazby zvyšovat rychleji. Obdobně to vnímá i viceguvernér Marek Morek, který však spolu s guvernérem Rusnokem, viceguvernérem Nidetzkým a členem bankovní rady Holubem hlasoval pro zvýšení úrokových sazeb o 25 bb. Zmíněná většina bankovní rady rovněž vnímá rizika vychýlená v proinflačním směru, zároveň však nechce vyslat signál, že je nucena se zpřísňováním měnové politiky spěchat a proto se tedy přiklání k standardnímu zvýšení sazeb o 25 bb. Pro pokračující stabilitu úrokových sazeb hlasovali členové bankovní rady Michl a Dědek. Oba zdůraznili především to, že koronavirové pandemie není ještě plně pod kontrolou.

Zápis ze zasedání bankovní rady tak potvrdil, že zvýšení úrokových sazeb ČNB bylo minulou středu sice první, ale určitě ne poslední v letošním roce. Je zřejmé, že většina bankovní rady se již neobává možné další plošné uzávěry ekonomiky, a to především s ohledem na zvyšující se proočkovanost populace. Oproti očekávání rychlejší rozvolnění protiepidemických restrikcí navíc zřejmě povede k vyššímu růstu ekonomiky v letošním roce. To, společně s nadále napjatým trhem práce a rostoucími cenami komodit na světových trzích, vytváří tlak na růst tuzemských cen.Centrální bankéři tak vyslali signál, že je čas na postupný návrat úrokových sazeb zpět k obvyklým úrovním.Vyšší inflace by totiž mohla ohrozit ukotvenost inflačních očekávání poblíž dvouprocentního inflačního cíle. Bankéři tak očekávají, že úrokové sazby budou pokračovat v růstu v druhé polovině roku.

My pro letošní rok očekáváme ještě dvě zvýšení základní repo sazby, každé o 25 bb. Ta by tak koncem roku měla dosáhnout 1 %.

MARTIN GÜRTLER
Economist
Investment Banking

REKLAMA

Komerční banka, a. s.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.