Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

ČNB nevylučuje záporné sazby ani znovuzavedení kurzového závazku

Určitě by stálo za to, podívat se na nejnovější čísla ze služeb, která ukazují, jak se restrikcemi, respektive s šířením koronaviru popasovala tato významná část ekonomiky. Jak hotely přišly za ani ne tři týdny o dvě třetiny tržeb, cestovní kanceláře nebo letecké společnosti o zhruba polovinu, restaurace o dvě pětiny atp. Stejně tak bychom našli i malou část služeb, kterým i v této době příjmy narůstaly. Šlo o právníky a účetní a vedle nich IT firmy, kterým práce v nouzovém stavu přibyla.


Nezbývá však, než se znovu vrátit k zasedání bankovní rady, které bylo mnohem zajímavější, než se na první pohled mohlo zdát. Pozornost budeme tentokrát věnovat nikoliv samotnému výsledku, ale podkladům, nad nimiž se bankovní rada rozhodovala, a scénářům, s nimiž pracuje. Včera totiž byla zveřejněna nejenom kompletní prognóza ČNB, ale rovněž dva alternativní scénáře se zásadními implikacemi pro měnovou politiku. Ten první předpokládá prodlužování pandemie, druhý zase druhou vlnu nákazy.

Ale pěkně popořadě. V základním scénáři, který byl prezentovaný už ve čtvrtek, ČNB očekává propad ekonomiky o 8 % a jen vlastně pozvolné oživení. Inflace, na kterou by měla směřovat hlavní pozornost, by na chvíli poklesla pod cílová dvě procenta, a pak se pohybovala těsně nad nimi. Z pohledu úrokových sazeb by ČNB měla mít už v tuto chvíli vlastně splněno, neboť tříměsíční PRIBOR tato prognóza odhaduje na 0,5-0,6 %. Vedle toho alternativní scénáře předpokládající, že nás koronavirus hned tak neopustí, věstí záporné sazby, respektive indikují použití dalších nekonvenčních opatření – viz https://bit.ly/3dBMInt.

A právě včera o nich na setkání s analytiky mluvil člen bankovní rady Tomáš Holub. Podle něj nyní ČNB analyzuje další možnosti, jak se „poprat“ s případnými deflačními tlaky. Má jít (bez uvedení preferencí) o znovuzavedení kurzového závazku, kvantitativní uvolňování, řízení výnosové křivky, refinancování úvěrů z programu COVID-III anebo o záporné sazby. A právě tento výčet byl z pohledu trhů včera asi nejzajímavější. Má však zatím jít o rozpracování možností, o nichž ČNB bude dál jednat. Na druhou stranu nemusí nastat ani jeden z pandemických scénářů, aby se centrální banka k nějaké další akci (minimálně ke snížení sazeb) rychle odhodlala. Už tento týden se totiž může ukázat, že letošní pokles HDP totiž mírně řečeno podhodnotila. Uvidíme už ve čtvrtek…

Petr Dufek
Analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.