Úterý 27. července. Svátek má Věroslav.

ČNB je připravena dále snižovat úrokové sazby

Vývoj ekonomiky 24.03.2020 | 12:27 0 Komentářů

Záznam z mimořádného jednání bankovní rady ČNB poodhalil odhodlanost k dalšímu snižování úrokových sazeb. Toto jednání se uskutečnilo minulé pondělí a jeho jediným tématem byla reakce centrální banky na aktuální situaci šířícího se koronaviru a s tím spojené dopady do vývoje české ekonomiky. Ačkoliv bankovní rada rozhodla o snížení základní úrokové sazby o 50bb, na stole bylo i snížení o 75bb. To navrhovali hned dva její členové, jmenovitě guvernér J. Rusnok a člen bankovní rady A. Michl. Zbytek osazenstva sice souhlasil s potřebou výraznějšího uvolnění měnových podmínek nad rámec standardních 25bb, snížení o 75bb by však podle některých (T. Holub a V. Benda) mohlo vyslat zbytečně panický signál, a ještě více vystrašit již tak zkoušené finanční trhy. K obezřetnosti vedlo některé členy (M. Mora a V. Benda) také to, že bankovní rada v době mimořádného zasedání nedisponovala úplnými analytickými podklady, které by zhodnotily současnou situaci. Ty budou k dispozici až na řádném zasedání. Výsledné snížení úrokových sazeb o 50bb je tak podle bankovní rady bezpečnější reakcí na očekávané hospodářské potíže s tím, že pokud by se výhled české ekonomiky dále zhoršoval, přistoupila by ČNB k dalšímu snížení úrokových sazeb na příštím řádném zasedání tento čtvrtek.

Významnou součástí diskuze ČNB o nastavení měnových podmínek byl i vývoj kurzu české koruny.Centrální banka uvedla, že do té doby pozorované oslabení české koruny je nedostatečné na to, aby pomohlo k udržení inflace v blízkosti cíle na horizontu měnové politiky. ČNB tak čeká silný průsak očekávaného ekonomického zpomalení do dynamiky domácích cen, který povede k rychlému odeznění dosud výrazné inflace. Ta by bez adekvátního snížení úrokových sazeb podle ČNB dokonce skončila na horizontu měnové politiky pod 2% cílem. Centrální banka však zatím nepoodhalila, jaký kurzový vývoj očekává ve zbytku letošního roku a v roce příštím. Uvedla však, že proti výrazným kurzovým fluktuacím je připravena zasáhnout prostřednictvím intervencí na devizovém trhu. Za opodstatněné v této situaci intervence proti výrazně oslabující koruně považuje T. Holub, O. Dědek, V. Benda a M. Mora. Aleš Michl naopak konstatoval, že nikdy nepodpoří zásahy do kurzu jako tržní veličiny.

 

Na čtvrtečním zasedání očekáváme snížení základní úrokové sazby ČNB o dalších 50bb. K tomu dojde z důvodu dalších negativních zpráv, které se objevily v průběhu minulého týdne a které tak dále zhoršují výhled české ekonomiky. Jako hlavní lze uvést rozhodnutí o přerušení výroby ve velké časti automobilového průmyslu.

 

MARTIN GÜRTLER, Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.