Středa 04. srpna. Svátek má Dominik.

ČNB emituje novou zlatou minci

Dne 14. května 2008 vydává ČNB do oběhu novou zlatou minci „Národní kulturní památka řetězový most ve Stádlci.“ MMF zase prodává 400 tun zlata.

Jde o v pořadí pátou minci z Cyklu Kulturní památky technického dědictví, v rámci níž vyjde deset mincí v letech 2006 až 2010. Každý rok vydává ČNB dvě mince. Nová mince má nominální hodnotu 2500 Kč, průměr 22 mm a hmotnost 7,78 g (1/4 troyské unce)  a jejím autorem je Luboš Charvát.

Mincí věnovanou řetězovému mostu ve Stádlci se cyklus deseti zlatých mincí s názvem „Kulturní památky technického dědictví“dostává do své poloviny. V říjnu bude emitována mince, jejímž tématem je Technická památka pivovar v Plzni a na příští rok je naplánována emise mincí Kulturní památka zdymadlo na Labi pod Střekovem a Kulturní památka větrný mlýn v Ruprechtově. Celý cyklus bude zakončen v roce 2010 mincemi Kulturní památka hamr v Dobřívi a Národní kulturní památka důl Michal v Ostravě.

Pro ty, kteří chtějí minci koupit, není důležitá nominální hodnota, ale cena tržní, kterou ČNB od roku 2006 určuje na základě aktuální ceny zlata na trzích. Jelikož je o mince enormní zájem, je potřeba je objednávat s velkým předstihem a cena při objednání a přebírání se tak může hodně lišit. Ti, kteří kupují novou minci, budou nejspíše potěšeni, že zlato za poslední týdny kleslo ze svých maximálních hodnot přes 1000 USD za unci (tehdy byla cena zlaté mince ve kvalitě proof více než 5 900 korun) na nynější hodnoty kolem 880 USD za unci (cena mince je momentálně 5 570 korun).

Cena zlata možná půjde v nejbližší době ještě níž, rada guvernérů Mezinárodního měnového totiž minulý týden schválila nový program, který vyžaduje prodej 403,3 tun zlata z rezerv MMF jako část rozsáhlých opatření ke zlepšení financování instituce. Prodej žlutého kovu ale musí schválit americký Kongres a povolit americkému zástupci aby podpořil změny MMF.

Zdroj: ČNB, České-mince.cz, IQ Trade

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.