CZK/€ 23.860 +0,15%

CZK/$ 21.880 -0,22%

CZK/£ 27.118 +0,03%

CZK/CHF 23.754 -0,13%

05. 08. 2021

0 komentářů

ČNB dnes nejspíš zvýší sazby a naznačí své další plány

 

Hlavní událostí dnešního dne bude nepochybně letos už páté měnové zasedání bankovní rady ČNB. Dá se od něj čekat, že centrální banka podruhé za sebou zvýší svoji hlavní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu a následně představí i svůj nový makroekonomický výhled. Pro navýšení sazeb zřejmě nebude hlasovat všech sedm členů rady a stejně tak nelze vyloučit, že se podobně jako minule neobjeví i hlas pro ještě rychlejší navýšení repo sazby. 

Pro finanční trhy bude nepochybně podstatnější pohled ČNB do budoucna, který vyplyne z prognózy a z postoje bankovní rady k ní. Je pravděpodobné, že nový výhled centrální banky bude co do růstu sazeb ještě o trochu agresivnější než ten současný, který počítal s růstem hlavní sazby na jedno procento, respektive cca 1,75 %, do konce letošního a příštího roku. Inflace přece jen zůstává v horní polovině tolerančního pásma a zatím to nevypadá, že by měla rychle zamířit pod cílová dvě procenta. Tím tak stále vytváří prostor pro to, čemu ČNB říká normalizace úrokových sazeb.

Na druhou stranu inflaci stále ovlivňují administrativní zásahy a zejména pak situace na zahraniční komoditních trzích, na kterou centrální banka nemá žádné páky. Snad jen kurz, který by mohl při dalším posílení koruny alespoň část cenového růstu v zahraničí posléze na domácím trhu “vstřebat”. Dopady drahých komodit (včetně energií) však budou výrobci stále ve větší míře přenášet na konečné zákazníky (jak už je vidět třeba ve stavebnictví) a jediné, co centrální banka v takové chvíli může udělat je to, že zvýší sazby, aby zabrzdila poptávku. Přitom alespoň podle předběžného odhadu HDP se nezdá, že bychom už nějaký nezřízený postkovidový boom poptávky zažívali.

Čísla z ekonomiky jsou nicméně zpožděná, a tak teprve dnes budeme mít možnost vidět červnové výsledky maloobchodu, po nichž budou zítra následovat i data z průmyslu a stavebnictví. Statistiky služeb pak přijdou na řadu až příští týden, takže ani ČNB nebude mít na dnešním jednání k dispozici kompletní obrázek vývoje za první polovinu letošního roku. O to více bude tentokrát zajímavá i prognóza centrální banky a vedle toho i odhodlání bankovní rady ji následovat.

Petr Dufek
Analytik ČSOB

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: ČNB a rozehraná partie ohrožující cenovou stabilitu

Vypadalo to na 300 miliard, bude to více než 400 miliard. Ne, nejde o deficit státního rozpočtu, ale o rekordní ztrátu hospodaření České národní banky. Se změnou prostředí se bilance této instituce stává neřízenou střelou. Z pohledu hospodaření české centrální banky je situace více než nepříznivá. V […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

13. 01. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *