Středa 30. září. Svátek má Jeroným.

ČNB beze změny. Kdy intervence skončí?

BankyMakro 04.02.2016 | 15:48 0 Komentářů

ČNB podle všech očekávání neudělala žádnou změnu. Není pro to důvod a celý trh toto rozhodnutí očekával. Ani pro ukončení intervencí, ani pro změnu sazeb není důvod. Zrušení těchto stimulátorů by totiž znamenalo přiškrcení kohoutů ekonomiky a tím k jejímu zpomalení.

Zároveň by to vedlo k nižší inflaci. V případě Česka pravděpodobně deflaci. Proto k tomuto kroku nedošlo a v nejbližších měsících nedojde. Odhadovaný termín konce intervencí je ke konci tohoto roku.

ČNB tento krok bude dělat pravděpodobně velmi transparentně, kdy trh bude očekávat změnu. Rozhodně nepůjde o jednorázový „šok“, který by přišel v nečekanou chvíli. Pro konec intervencí ale musí být vhodné podmínky. Jedna z nich je poměrně vyšší inflace, což dnes rozhodně neplatí. Pokud v prosinci byla jen těsně nad nulou, tak v lednu by mohla být o něco vyšší. Přesto v průběhu roku se zatím nedá čekat, že by inflace zásadně rostla a dostala se k inflačnímu cíli. Proto banka bude muset velmi citlivě zvažovat, kdy a jak intervence ukončí.

Michal Kozub, Home Credit a.s.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.